„Polesie” Zofii Chomętowskiej w „Ratuszu”

Od 15 września w Galerii Fotografii „Ratusz” oglądać można wystawę fotografii prezentujących wielokulturowy świat i życie codzienne Polesia.

Fotografie z lat 1925-1945 są pierwszą od ponad 30-tu lat tak obszerną prezentacją fotografii Zofii Chomętowskiej (1902-1991). Artystka, niezwykła i zapomniana postać polskiej kultury, należała do najbardziej znanych i nagradzanych fotografek lat trzydziestych w Polsce. Fundacja Archeologia Fotografii w ramach wystawy Między Kadrami odkrywa nieznane dotąd fotografie tej ciekawej artystki, jak również przypomina najbardziej znane zdjęcia wielokrotnie nagradzane w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Ekspozycja zbudowana jest spośród fotografii przedstawiających Polesie, gdzie Chomętowska urodziła się i mieszkała wiele lat.

Zofia Chomętowska, członkini elitarnych stowarzyszeń fotograficznych międzywojennej Polski, była niezwykle aktywną i barwną postacią kulturalnej sceny lat dwudziestych i trzydziestych. Urodziła się w arystokratycznej rodzinie na Polesiu, leżącym dziś w granicach Białorusi. Tam zaczęła fotografować zarówno odwiedzających rodzinne posiadłości przyjaciół, jak i miejscowe targi, kupców, myśliwych i rybaków. Prezentacja tego materiału jest okazją do przypomnienia historii niezwykłego, wielokulturowego terenu, zamieszkałego przez Polaków, Białorusinów, Ukraińców i Żydów, nie istniejącego już w tym kształcie.

Fotograficzne archiwum Zofii Chomętowskiej, przechowywane przez artystkę w Buenos Aires, gdzie zamieszkała w 1948 roku, przez niemal siedemdziesiąt lat pozostawało niedostępne. Prace Fundacji Archeologia Fotografii nad archiwum fotografki, prowadzone od 2008 roku, pozwoliły po raz pierwszy zaprezentować tak duży materiał szerokiej publiczności. Publikacja i wystawa organizowana przez Fundację we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku oraz Historycznym Muzeum Narodowym w Mińsku przedstawia zdjęcia Chomętowskiej odmieniające dotychczasowe spojrzenie na fotografię powstającą w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce.

Wystawa prezentowana była po raz pierwszy w Narodowym Muzeum Historycznym w Mińsku, we współpracy z Instytutem Polskim. Projekt był realizowany w ramach programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wystawa była współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę, której kuratorem jest Lesya Pchelka, oglądać można  do 10 października 2018 roku.

Oprowadzenie po wystawie odbędzie się już w piątek 21 września o godzinie 17:00. Po oprowadzeniu o godz. 17:30 w Szkole Życia odbędzie się spotkanie z kuratorką.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *