233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – msza w intencji Ojczyzny

Dziś, 3 maja, już tradycyjnie w związku z obchodami święta państwowego, wierni modlili się w zamojskiej Katedrze w intencji Ojczyzny i pokoju.

Ten dzień nie tylko symbolizuje rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, ale także obchodzi się w Kościele katolickim jako uroczystość głównej patronki naszego kraju, Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Tytuł Maryi Królowej Polski pojawił się w historiografii już w drugiej połowie XVI wieku, gdy poeta Grzegorz z Sambora nazwał Maryję “Królową Polski i Polaków”.

Jednak to dopiero król Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 roku, w katedrze lwowskiej, przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej, obrał Maryję za Królową swoich państw, nazywając Ją “szczególną Patronką Królestwa Polskiego”.

Wówczas król przyrzekł szerzyć cześć Matki Bożej, zabiegać w Stolicy Apostolskiej o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej oraz troszczyć się o los ciemiężonych pańszczyzną chłopów i wprowadzić w kraju sprawiedliwość społeczną.

Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem Królowej Polski dopiero w 1918 r., wtedy też biskupi zaproponowali papieżowi 3 maja, aby podkreślić łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą konstytucją polską. Po II wojnie światowej, w 1945 r., Episkopat Polski pod przewodnictwem kard. Augusta Hlonda odnowił na Jasnej Górze akt poświęcenia się i oddania Bożej Matce. W uroczystościach na jasnogórskich wałach wziął udział blisko milion Polaków.

W Katedrze Zamojskiej z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz święta MB Królowej Polski o godz.10.30 odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. W uroczystej mszy św. wzięli udział min. Prezydent Miasta Andrzej Wnuk, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe, żołnierze 3 batalionu zmechanizowanego, harcerze oraz zebrani wierni . Mszę poprowadził ks.Sławomir Korona oraz ks. kapelan WP Konrad Zalewski, ks. Marcin Kornaga, ks. Marek Dobosz.

Do istoty znaczenia Maryi jako patronki Polski nawiązał podczas kazania ks. Konrad Bulak – wikariusz 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *