233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uroczystości w Zamościu

W 2024 r. przypada 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucję uchwalił w 1791 r. Sejm Czteroletni, zwany Wielkim (1788-1792). Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni, zwany „Wielkim”, uchwalił konstytucję, która miała odrodzić upadającą Polskę. Przeszła ona do historii pod nazwą Konstytucja Trzeciego Maja, stając się symbolem idei niepodległościowych narodu polskiego.

W Święto Narodowe Trzeciego Maja ,  w 233 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja na Ryku Wielkim w Zamościu  odbyła się manifestacja patriotyczna z ceremoniałem  wojskowym, uroczyste podniesienie flagi państwowej z odśpiewaniem hymnu państwowego. Przemówienie okolicznościowe do zebranych wygłosił prezydent Miasta Zamościa – Andrzej Wnuk oraz prezydent elekt Rafał Zwolak.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie rozkazów o mianowanie żołnierzy na wyższe stopnie wojskowe, wręczenie odznaki pamiątkowej 3 batalionu zmechanizowanego w uznaniu zasług na rzecz 3 batalionu zmechanizowanego Zamość oraz w dowód uhonorowania wzorowej służby wojskowej, oraz  medalu Korpusu Szeregowych Zawodowych Wojsk Lądowych..

Na zakończenie uroczystości odbyła się musztra paradna żołnierzy 18 pułku przeciwlotniczego oraz defilada z udziałem żołnierzy służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

O genezie powstania Konstytucji 3 maja możemy przeczytać TUTAJ  i  TUTAJ I 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *