79. rocznica zakończenia II wojny światowej – obchody w Zamościu

8 maja 1945 r. podpisano w Berlinie akt kapitulacji III Rzeszy. Wydarzenie to przyjęto jako symboliczną datę zakończenia najbardziej krwawego konfliktu w dziejach cywilizacji.

W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy. W czasie wojny zginęło ponad 55 mln ludzi, a 35 mln zostało rannych. Walki rozpoczęły się 1 września 1939 roku i trwały 6 lat. Agresja Niemiec i kilkanaście dni później napaść ZSRR przyniosły Polsce i Polakom ogromne straty ludnościowe, gospodarcze i społeczne. Życie straciło ok. 6 mln mieszkańców naszego kraju, co stanowiło 1/5 społeczeństwa. W wyniku II wojny światowej Polska straciła ok. 20 proc. swojego terytorium. Nasz kraj został przesunięty ze wschodu na zachód na tzw. Ziemie Odzyskane.

  1. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie została uroczyście uczczona w Zamościu w dniu 8 maja przy Pomniku Pamięci Synów i Córek Ziemi Zamojskiej, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej. O godzinie 11:00 odbyła się uroczystość, skupiająca mieszkańców oraz przedstawicieli władz miasta z prezydentem Rafałem Zwolakiem, Wojska Polskiego, Służb Mundurowych oraz delegacjami zamojskich szkół. Pomnik ten znajduje się przy ul. Marszałka Piłsudskiego / Oś. Planty.

Wśród uczestników uroczystości można było dostrzec reprezentantów różnych środowisk społecznych, dumni, aby oddać hołd tym, którzy poświęcili swe życie w walce o wolność. Nie zabrakło także przedstawicieli Wojska Polskiego oraz kompanii honorowej 3. Brygady Zmechanizowanej, którzy wzięli udział w ceremoniale, wzmacniając jego ważność i powagę.

Program uroczystości obejmował szereg wydarzeń mających na celu oddanie należnego szacunku i pamięci poległym. Manifestacja patriotyczna została ubarwiona ceremoniałem wojskowym, który oddawał hołd bohaterom, a także apel poległych, podczas którego przypomniano ich odwagę i poświęcenie. Salwa honorowa stanowiła symboliczny gest wdzięczności za ich niezłomność i ofiarność. Natomiast złożenie kwiatów pod pomnikiem było wyrazem szacunku i hołdu, który cała społeczność Zamościa składała swoim bohaterom.

Wartość tych uroczystości polegała nie tylko na uczczeniu pamięci poległych, lecz również na przypomnieniu o znaczeniu wolności i pokoju, których broniły pokolenia sprzed lat. To także okazja do refleksji nad przeszłością oraz do zobowiązania się do budowania lepszej przyszłości, opartej na zrozumieniu, szacunku i solidarności.

Inskrypcja na pomniku  głosi: BÓG HONOR OJCZYZNA – SYNOM I CÓRKOM ZIEMI ZAMOJSKIEJ – BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM WOJSKA POLSKIEGO BRONIĄCYCH NASZEJ OJCZYZNY PRZED NAJEŹDŹCĄ NIEMIECKIM I SOWIECKIM WE WRZEŚNIU 1939R  – WALCZĄCYM O SUWERENNOŚĆ POLSKI NA WSZYSTKICH FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ – ŻOŁNIERZOM SCALONEJ ARMII POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO I POZOSTAŁYM ODDZIAŁOM PARTYZANCKIM W LATACH 1939-1945 W 60 ROCZNICĘ KAPITULACJI III RZESZY NIEMIECKIEJ – W HOŁDZIE POLEGŁYM I ZAMORDOWANYM – CZEŚĆ ŻYWYM – WETERANI, ŻOŁNIERZE GARNIZONU, MIESZKAŃCY ZAMOŚCIA – ZAMOŚĆ 8 MAJA 2005

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *