II Ogólnopolski Plener Fotograficzny „ROZTOCZE 2022”

W dniach 6 – 10 lipca 2022 w Krynicach pow. Tomaszów Lubelski odbył się II Ogólnopolski Plener Fotograficzny „ROZTOCZE 2022” dla artystów i członków nadzwyczajnych Fotoklubu RP, także z tytułami EFIAP i AFIAP, nadanymi przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (40 osób) z całej Polski.

Plener odbył się na terenach Roztocza Środkowego i Południowego. Celem II Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego jest: stworzenie cyklu fotografii przedstawiających Roztocze i jego parki krajobrazowe, ukazanie piękna roztoczańskich krajobrazów, flory i fauny, architektury, wymiana doświadczeń twórczych i warsztatowych, integracja środowiska artystycznego i miłośników Roztocza poprzez wspólne działania. Zwiększenie świadomości o bogactwie historycznym i kulturowym regionu wśród mieszkańców oraz turystów, popularyzacja mniej znanych miejsc Roztocza. Podniesienie i ugruntowanie potencjału tych miejsc jako atrakcji turystycznych, udokumentowanie, zachowanie i promowanie dziedzictwa regionu. Popularyzacja Roztocza jako miejsca o fascynującej historii i nieskażonych walorach naturalnych. W trakcie otwartych spotkań z mieszkańcami gminy uczestnicy pleneru zaprezentowali swoje prace i wystawy.

Ponad 100 zdjęć powstałych na plenerze „ROZTOCZE – 2021” organizatorzy przekazali władzom gminy Krynice, zdjęcia te mogą być wykorzystane nieodpłatnie do promocji gminy i Roztocza. Podczas pleneru powstało kilka tysięcy zdjęć, które zostaną wykorzystane przez autorów w ich projektach artystycznych i będą prezentowane na konkursach i wystawach w kraju i zagranicą. Od października 2022 odbędzie się cykl wystaw poplenerowych, na których zostaną pokazane zdjęcia powstałe na plenerze, wydrukowany zostanie katalog wystawy. Wystawa będzie prezentowana w ośrodkach kultury na terenie województwa lubelskiego oraz w Galerii Fotoklubu RP w Warszawie i innych miastach.

Organizatorami II OPF „ROZTOCZE – 2022” jest Stowarzyszenie Kultura dla Zamościa, Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w Warszawie oraz Urząd Gminy Krynice.

Partnerami II Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego „ROZTOCZE – 2022” jest:

Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj życie” oraz Wójt Gminy Krynice, Zamojski Dom Kultury w Zamościu, Zamojska Grupa Fotograficzna GT, Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach, Zarząd Spółki Budy Archipelag Roztocze i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie.

Mirek Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *