Roztoczańskie dzieła natury w Ratuszu

„Iluminacja. Dzieła natury – Roztocze” Bartosza Dybowskiego to tytuł pierwszej w tym roku wystawy Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, która już oglądać można w Galerii Fotografii „Ratusz”.

Otwarcie wystawy odbyło się w ramach XXII Zamojskich Spotkań z Fotografią w poniedziałek, 4 lutego.

“ILUMINACJA. DZIEŁA NATURY – ROZTOCZE” to wystawa promująca autorski album, którego myślą przewodnią jest dążenie do prawdy o naturze zarówno w aspekcie rzeczywistym jak i duchowym. Podejmowany temat iluminacji odnosi się do światła, energii, nierozerwalnych warunków do życia dla wszelkiego istnienia. Autor prezentuje najcenniejsze i niepowtarzalne kadry wyselekcjonowane z bogatego archiwum fotograficznego. Wybrane ujęcia przedstawiają subtelność roztoczańskiej natury, w tym: roztoczańską zjawiskowość, zakątki kulturowe, osobliwość roztoczańskich wsi, życiodajność rzek i stawów, leśne trakty, spowite mgłą pola i łąki.
Prezentowane fotografie wykonane są w większości aparatami analogowymi formatu: 6x7cm i 6x17cm na profesjonalnych diapozytywach barwnych. W albumie recenzje i słowo zamieścili: fotograf krajobrazu: Mieczysława Wieliczko oraz poeta, krytyk literacki, redaktor kwartalnika „Akcent” – Waldemar Michalski. Teksty zawarte w albumie zostały przetłumaczone również na język angielski. Kunszt pracy Bartosza Dybowskiego wyznacza nowy styl ujmowania pejzażu. Dowodzą tego prezentowane kadry. Autor oswaja ramy czasu, naturę ukazuje w szlachetnej postaci. Jest wirtuozem fotografii, który wykracza poza jej granice, kreując obrazy fotograficzne, w większości iście malarskie.

Wystawę, którą oglądać można do 06 marca 2019 roku, zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.

Bartosz Dybowski – urodził się w 1976 r. w Warszawie. Studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W trakcie trwania studiów podjął także naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Od wielu lat jego zainteresowania biegną dwoma nurtami, obejmując nie tylko muzykę, ale także fotografię, w której główne miejsce zajmuje krajobraz.
Jest autorem kilku wystaw indywidualnych w Polsce i w Niemczech. Od kilku lat fotografuje także dla firmy architektonicznej. Współpracował z ZPFP, ZTF, Grupą Fotografów Lubelskich, Muzeum Przyrodniczym w Kazimierzu Dolnym, UMCS w Lublinie, Roztoczańskim Parkiem Narodowym. W swym dorobku ma wiele prac, wykonanych na zamówienie organizatorów festiwali, koncertów, przeglądów, kursów, warsztatów artystycznych, prelekcji. Jego fotografie prezentowane były m.in. w Filharmonii Narodowej, był gościem specjalnym podczas „Wizji Natury” w Izabelinie oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *