Akcja „Telefon” na drogach powiatu zamojskiego

Na drogach powiatu zamojskiego w poniedziałek policjanci prowadzili działania „Telefon”. Celem akcji było uwrażliwienie kierowców na zagrożenia, jakie w ruchu drogowym stwarza korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego oraz minimalizowanie zdarzeń z tym związanych. W czasie działań policjanci ujawnili 10 kierujących, którzy korzystali w czasie jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku.

W poniedziałek (25 marca) na drogach powiatu zamojskiego policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Telefon”. Funkcjonariusze podczas akcji poza kontrolą dokumentów, stanem trzeźwości kierowców i stanem technicznym pojazdów, zwracali uwagę, czy kierowcy nie rozmawiają przez telefon trzymany w ręku, bądź nie piszą w trakcie jazdy wiadomości. Przypominali także kierowcom, że takie zachowania stanowią bardzo duże zagrożenie w ruchu drogowym. Osoba zamiast skupić uwagę na tym, co dzieje się na drodze, koncentruje się na rozmowie, wówczas jej czas na reakcję jest opóźniony. W takich momentach wystarczy chwila, żeby doszło do wypadku. Policjanci zwracali również uwagę na zachowanie pieszych na przejściu, czy ich uwagi nie rozprasza korzystanie z telefonu komórkowego.

W czasie poniedziałkowych działań pod kryptonimem „Telefon” policjanci zamojskiego ruchu drogowego ujawnili łącznie prawie 80 wykroczeń drogowych. W tej liczbie 10 wykroczeń dotyczyło niewłaściwego korzystania z telefonu przez kierującego podczas jazdy.

W czasie działań zostaliśmy powiadomieni również o kolizji, której przyczyną było niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy przez kierującego Peugeotem. Miała ona miejsce w Jatutowie. 33-latek zajęty obsługą telefonu nie zachował bezpiecznej odległości za poprzedzającym go Fordem i uderzył w tył pojazdu. Zarówno 33-latek z gminy Rachanie, jak i 48-letnia mieszkanka gminy Komarów Osada, która kierowała fordem nie odnieśli obrażeń, byli trzeźwi. Dla 33-latka kolizja zakończyła się mandatem w wysokości 1550 złotych, a jego konto zasiliły dodatkowe 22 punkty karne.

Przypominamy, że za korzystanie przez kierującego z telefonu komórkowego podczas jazdy wymagającego trzymania słuchawki w ręku grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Takie zachowanie nie tylko stanowi naruszenie przepisów drogowych, jest także bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do groźnych sytuacji na drodze.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *