„Nie tamujmy rzek! Niech płyną” czyli Godzina dla Ziemi

Podobnie jak latach ubiegłych Miasto Zamość weźmie udział w akcji pn. „Godzina dla Ziemi” organizowaną przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. W tym roku akcja odbędzie się pod hasłem „ Nie tamuj rzek! Niech płyną”.

W sobotę, 28 marca o godzinie 20:30 na całym świecie miliony ludzi zgaszą światło, by wyrazić troskę o przyszłość środowiska naturalnego. Ciemno zrobi się również w Zamościu- na godzinę zostanie wyłączone oświetlenie Ratusza oraz terenów pofortecznych.

W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tys. instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W samej Polsce w akcji wzięło udział 98 miast- w tym Zamość.

„Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy.

Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach. Najwyższy czas powiedzieć to głośno: tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska! Nie stanowią zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. Zapory zaburzają funkcjonowanie ekosystemów rzecznych, przyczyniając się do zmniejszenia populacji wielu gatunków zwierząt (szczególnie ryb). Nie tamujmy rzek, niech płyną!

Kampania „Nie tamujmy rzek, niech płyną!” w ramach Godziny dla Ziemi WWF ma przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko” (www. godzinadlaziemi.pl)

( inf. UM Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *