Dzika natura w malarstwie

Już w przyszły piątek, 6 marca w Muzeum Sakralnym Katedry Zamojskiej w Wikarówce przy ul. Kolegiackiej 3 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa.

Wystawa prac Marty Pleskaczyńskiej pokazuje artystkę wrażliwą a zrazem drapieżną, której sztuka czeka na odkrycie. Miała niespełna 28 lat, kiedy przed rokiem tragiczna śmierć przerwała jej życie. Urodzona w Zamościu. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 10, Gimnazjum nr 7 i Liceum Plastycznego w Zamościu . Swoje pasje rozwijała również w Zamojskim MDK. Malarstwo studiowała w Krakowie, a w 2017 wyjechała do Nowego Jorku i tam kontynuowała studia. Gdy wróciła do kraju, zamieszkała w Warszawie Tematem nr 1 większość jej olejnych obrazów i rysunkowych szkiców jest dzika natura, czyli egzotyczne zwierzęta. Obrazy przedstawiają je zwykle w ruchu, w kadrach niemal filmowych. Ich ekspresję potęguje żywiołowy kolor. Oddają różne nastroje i emocje – od idyllicznej harmonii natury do bezwzględnej walki o przetrwanie.

Fascynowało ją również życie wielkiej metropolii. Miejskie pejzaże na jej płótnach pełne są żywych barw i neonowych świateł. Jaskrawo kolorowe reklamy, afisze, banery ożywiają ulice i magnetycznie wciągają w wir sztucznie intensywnego życia. Patrząc na płótna artystki niemal fizycznie odczuwamy energię i dynamikę miasta, wprawiającego przybysza w stan iluminacji i oszołomienia.

Piątkowy wernisaż zaplanowano w  godzinach 17:00-20:00.

Wystawa dostępna będzie według harmonogramu zamieszczonego na plakacie poniżej

Dodajmy, że niektóre z prezentowanych prac można nabyć. Szczegóły znaleźć można na stronie zmarłej artystki:

One thought on “Dzika natura w malarstwie

  • 1 marca 2020 at 21:40
    Permalink

    obrazy są niesamowite i absolutnie warte zobaczenia, trzeba tam być

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *