Poezja i muzyka w Centrum „Synagoga”

Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zaprasza do udziału w wydarzeniach towarzyszących 13 Zamojskiemu Festiwalowi Kultury „arte, cultura, musica e…”

Miejscem spotkań będzie oczywiście zamojska synagoga przy ul. Pereca 14.

W programie:

6 czerwca 2019 – godz. 18:00

„Mille voci una stella”, o gwiazdach scen operowych pochodzenia żydowskiego, działających w 1 poł. XX., opowie krytyk muzyczny Gniewomir Zajączkowski.

Spotkanie przybliży dorobek artystyczny kilku wybitnych śpiewaków pochodzenia żydowskiego. Niektórzy z nich przez dzisiejszych odbiorców muzyki operowej, są nieco zapomniani, mimo że mieli znaczący wpływ na życie muzyczne w pierwszej połowie XX wieku. Nie zabraknie też reprezentacji wielkich sław opery, o których w tym kontekście zapomnieć nie sposób. Zapraszamy do wspólnego słuchania muzyki.

Gniewomir Zajączkowski – zajmuje się muzykologią, krytyką muzyczną i dziedzictwem żydowskim w Polsce. Publikował m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Muzyce w Mieście”, „Ruchu Muzycznym”, „Dwutygodniku” i „Midraszu”. Stały współpracownik „Kultury Liberalnej”.

7 czerwca 2019 – godz. 18:00

Spotkanie z Szymonem Żuchowskim, poetą, tłumaczem i krytykiem muzycznym, który opowie o swojej najnowszej książce poetyckiej „Litanie czarnodziurskie” i o widocznych w niej inspiracjach muzyką i kulturą ludową.

Zamojska prezentacja niedawno wydanej przez WBPiCAK książki będzie jedną z pierwszych w Polsce.

Najnowsza książka Szymona Żuchowskiego „Litanie czarnodziurskie” to poezja krytyczna i prowokująca, czasem zabawna. Jak zawsze w wierszach tego autora, czytelnik znajdzie w „Litaniach” inspiracje muzyczne a także dialog z różnymi konwencjami. Tym razem poezja zawiera wyjątkowo dużo odwołań do szeroko pojętej kultury ludowej, włączając w to religijność. Nie brak w tych wierszach, brawurowej zabawy formą, co jest charakterystyczne dla twórczości Autora.

Szymon Żuchowski – tłumaczy i pisze, także o muzyce. Publikował m.in. w „Zeszytach Literackich”, „Muzyce w Mieście”, „Ruchu Muzycznym”, „Dwutygodniku”, „Literaturze na Świecie” i „Twórczości”. Autor książek „Ars amandi, vita brevis” [2014] i „Podział odcinka” [2016] (nominacja do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – Orfeusz). Stały współpracownik „Kultury Liberalnej”, gdzie między innymi redaguje rubrykę poetycką Wierszoptykon. Niebawem w PWM ukaże się w jego przekładzie książka Iana Bostridge’a „Podróż zimowa Schuberta: anatomia obsesji”.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *