Niedziela Wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego w Zamościu

„W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy” – powtarzamy za psalmistą. Wielkanoc, najstarsze a zarazem najważniejsze dla chrześcijan święto, obchodzimy co roku. Może nam już trochę spowszedniało. Ta sama liturgia Triduum Paschalnego, męka, grób, zmartwychwstanie. Jak zrozumieć tę największą tajemnicę naszej wiary?

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to rewolucja miłości. Nie jest kwestią przypadku, że Chrystus Pan zmartwychwstał właśnie w niedzielę. Światłość Jego zmartwychwstania rozświetliła poranek pierwszego dnia tygodnia. Swoim powstaniem z martwych Jezus zapoczątkował nową epokę w ludzkiej historii. Oświetlił całą ziemię światłem przyszłego wieku. Samo zmartwychwstanie niesie jednak ze sobą wiele znaków zapytania, które musimy wciąż odczytywać, jak tyle pokoleń uczniów Zmartwychwstałego. . Do dziś tęgie umysły tego świata głowią się, co i jak. A tajemnica nadal pozostaje tajemnicą. I chyba tak musi być.

Zwycięstwo dokonuje się w nas przez miłość. Po męce i śmierci, po bólu i niepewności jutra nastaje zmartwychwstanie. Miłość, która zmartwychwstaje, nie jest jedynie upragnionym celem naszego życia wiecznego. Ta miłość zaczyna się już teraz, w tym życiu. Z pustego grobu Jezusa rozchodzi się na cały świat Ewangelią życia. Zmartwychwstały pokazuje, że życie i miłość są ze sobą nierozerwalnie związane. W świecie pojawia się natomiast wiele kamieni, które blokują dostęp do łaski zmartwychwstania. Jezus odsuwa te kamienie, abyśmy mogli wkroczyć w życie pełne radości, nadziei i wolności.

Jezus prawdziwie zmartwychwstał! Czy ja wierzę, że też z Nim zmartwychwstanę? „W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy”. Alleluja!

W niedzielny poranek Wielkanocny 31 marca 2024 r. w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu odbyła się o godz.6,00 msza św. rezurekcyjna poprzedzona procesją. Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał Alleluja ! – usłyszeliśmy na samym początku dzisiejszej liturgii. Poranek Wielkiej Nocy przynosi nam radość z faktu, że Jezus, który w Wielki Piątek został umęczony i umarł na krzyżu za nasze grzechy – dziś zmartwychwstaje, dając nam nadzieję, że i nasze życie nigdy się nie skończy.

foto. P.M.

Czy dla Nas jest to oczywiste,że mamy nowe życie powiedział –  ks.Miłosław Żur proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski

O poświęceniu uwagi dla bliskich w czasie Świąt Wielkanocnych

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *