Losy Dzieci Zamojszczyzny na wystawie i wykładach w GOKu

Od jutra (5 października) w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem oglądać można wyjątkową  wystawę historyczną o losach „Dzieci Zamojszczyzny” wysiedlonych w czasie II wojny światowej.

Na wystawę składa się  kilkadziesiąt plansz ukazujących losy uratowanych dzieci, które najpierw zostały wysiedlone przez Niemców, potem rozdzielone z rodziną i wywiezionych z obozu przejściowego w Zamościu w 6-ciu “transportach śmierci” do dystryktu warszawskiego. Zimą 1942/43 r. wywieziono do trzech powiatów Siedlce, Garwolin i Mińsk Mazowiecki 5432 osoby, głównie dzieci i starców, w tym z terenu dzisiejszej Gminy Zamość. Tylko dzięki spontanicznej i bezinteresownej pomocy miejscowej ludności udało się uratować wiele wywiezionych dzieci.

Pierwszego dnia wystawy, czyli już jutro będzie można spotkać się i posłuchać prelekcji inicjatorki i kuratorki ekspozycji, dr Beaty Kozaczyńskiej z Uniwersytetu w Siedlcach. Kuratorka wystawy, dr Beata Kozaczyńska, będzie dostępna w GOK-u już od godziny 8:30. Tego dnia w planach są jej wykłady, towarzyszące wystawie, kolejno o 8:30, potem o 10:30 i ostatni o 12:30. Wykłady dostępne są dla wszystkich.

Wystawa obrazuje poszczególne etapy gehenny wysiedleńców: przymusowe opuszczenie rodzinnego domu, rozdzielenie rodzin i odłączenie dzieci od rodziców, transporty do dystryktu warszawskiego, akcja ratowania i opieka miejscowej społeczności, pobyt w „rodzinach zastępczych”, szpitalach i placówkach opiekuńczych, wybrane aspekty z życia codziennego oraz powroty w rodzinne strony. Część ekspozycji to fotografie współczesne osób, posiadających status „Dzieci Zamojszczyzny”, wykonane przez dr Beatę Kozaczyńską podczas indywidualnych wywiadów, przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat, głównie na Zamojszczyźnie, w tym także wśród mieszkańców Gminy Zamość. Wystawa trwale dokumentuje wojenne losy „Dzieci Zamojszczyzny”, ocalonych z transportów kierowanych zimą 1942/1943 r. do dystryktu warszawskiego.

Wystawa dostępna będzie do 26 października.

(na podstawie inf. UG Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *