Nowy projekt AZ – „Dzieci Zamojszczyzny: portret pokolenia”

Akademia Zamojska rozpoczyna projekt „Dzieci Zamojszczyzny: portret pokolenia”. Przedsięwzięcie ma na celu zachowanie dla kolejnych pokoleń świadectw dzieci z terenu Zamojszczyzny uwikłanych w II wojnę światową.

– Zwracamy się do mieszkańców naszego regionu z apelem o pomoc w zbieraniu i dokumentowaniu losów Dzieci Zamojszczyzny. Jeśli posiadają Państwo biografie lub wspomnienia swoich krewnych, którzy przeżyli II wojnę światową, byli Dziećmi Zamojszczyzny i chcieliby, aby pamięć o ich przeżyciach i historii nie odeszła w zapomnienie, możecie dostarczyć je do Akademii Zamojskiej. Planujemy zarówno gromadzenie źródeł zastanych (wspomnień, zdjęć, nagrań, listów, fragmentów pamiętników lub dzienników), jak i wywołanych (relacji, wspomnień). Materiały te zostaną zabezpieczone, a oryginały wrócą do Państwa. Nasi pracownicy będą także mogli umówić się na nagranie wywiadu lub wspomnień – mówi dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. AZ, z Zakładu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Przedsięwzięcie jest efektem dyskusji, jaka toczyła się w Akademii Zamojskiej w lutym 2023 r. podczas konferencji „Aktion Zamość 1942-1943”. Zakład Pedagogiki AZ we współpracy z Fundacją „Biografie Codzienności” chciałby zebrać świadectwa i wspomnienia ocalałych z II wojny światowej Dzieci Zamojszczyzny jako materiały do badań naukowych, a także aby stanowiły one swego rodzaju lekcję historii dla kolejnych pokoleń oraz pozwoliły kultywować pamięć o ofiarach II wojny światowej z naszego regionu.

Kontakt e-mail: ryszard.skrzyniarz@akademiazamojska.edu.pl

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *