Kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu 2017 r – Nowy rekord

1 listopada 2017 r. w Dniu Wszystkich Świętych od godzinie 8.00 rano do godz. 18.00 trwała XI kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym.  Wzięło w niej udział około 120 osób w tym harcerze i zuchy. Sztab SKOCP mieścił się w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A

Celem Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków. Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2016 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i Nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Nagrobki są już na cmentarzu. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.

Pieniążki składane do puszek przez darczyńców jak widać dawały radość, że wspólnie razem możemy odnowić dla przyszłych pokoleń zabytkowe nagrobki. W imieniu Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego i portalu zyciezamoscia.pl wszystkim za każdy grosz serdecznie dziękujemy. Były ofiarowane nawet cenne monety jak 10 zł. z 1936 r. z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Na Cmentarzu Parafialnym zbierano również datki na odnajdywanie, odnawianie nagrobków Żołnierzy Wyklętych – partyzantów podziemia antykomunistycznego oraz cywilnych ofiar komunistycznego terroru z lat 1944-1956

Przeliczenia zebranych pieniędzy dokonają bankowcy: Bożena Olejniczak, Mirosław Olejniczak i Sylwester Pawluk z Banku PKO BP w Zamościu.

Zebrano w tym roku rekordową kwotę 19 407,90 gr tj o 1264,80 gr. więcej niż w 2016 r DZIĘKUJEMY

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.