Dni Otwarte w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Zamościu

SERDECZNIE ZAPRASZAMY 22.05.2015 r. na Dzień Otwarty w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Będzie to już druga edycja tego wydarzenia w bieżącym roku szkolnym. Poprzedni Dzień Otwarty Szkoły pod hasłem „Kalejdoskop Zawodów” zorganizowano w ZSP Nr 5 w dniu 20.03.2015 r. Ciekawa oferta edukacyjna przyciągnęła dużą grupę gimnazjalistów wraz z rodzicami oraz opiekunami szkolnymi. Na uwagę zasługuje różnorodność kierunków kształcenia proponowanych przez naszą placówkę, zarówno w klasach liceum jak i technikum. Dla przypomnienia powróćmy do tamtego niezwykle ważnego dla naszej szkoły przedsięwzięcia.

Gospodarze, czyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego swoim młodszym kolegom i koleżankom gimnazjów udzielali wskazówek oraz przekazywali informacje dotyczące oferty edukacyjnej naszej placówki. Gimnazjaliści z zainteresowaniem obejrzeli udostępnione pomieszczenia na terenie całej szkoły, m. in.: pracownie przedmiotowe, internat, stołówkę, halę sportową, strzelnicę. W tym dniu świetlica szkolna zamieniła się w małe kino „Komediowy Zawrót Głowy”. Repertuar, który został przygotowany przez opiekunów i młodzież cieszył się dużym zainteresowaniem przybyłych gości oraz naszej młodzieży.

Uczniowie klas policyjnej i wojskowej, jak przystało na przyszłych stróżów prawa, czuwali nad właściwym przebiegiem przedsięwzięcia. W sali nr 11 gimnazjaliści mieli okazję porozmawiać z zaproszonymi policjantami, uczniami oraz nauczycielami naszej szkoły. Mogli zobaczyć pokaz musztry wojskowej oraz policyjny tor przeszkód. Przyszli uczniowie naszej szkoły poznali sprzęt wojskowy i policyjny oraz umundurowanie obowiązujące w szkole. Jeden z uczniów klasy wojskowej, należący do Samodzielnego Oddziału Piechoty „Feniks” ASG Team, zaprezentował swoje umiejętności. Młodzież gimnazjalna miała okazję obejrzeć prezentacje multimedialne, filmy, prasę, gazetki tematyczne z życia klas mundurowych, a także kronikę klasową klasy policyjnej.

W Dzień Otwarty Szkoły sala nr 15 zamieniła się w gabinet weterynaryjny promujący zawód technik weterynarii. Duże zainteresowanie gimnazjalistów wzbudzili milusińscy naszej uczennicy z klasy weterynaryjnej: gekon, chomik, ślimaki, patyczak, karaczan madagaskarski, modliszka, mały ptasznik oraz krocionogi. Dodatkowo w centrum uwagi gości znalazł się kot, któremu zapewniono bezpłatną opiekę weterynaryjną: badanie oczu, uszu, nosa, a nawet serca. Ponadto wszyscy mogli obejrzeć prezentację multimedialną o profilu technik weterynarii. Młodzież z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem zaprezentowała zawód, potwierdzając hasło przewodnie „Mój Przyjaciel Zwierzak”.

Uczniowie klasy technik geolog podczas promocji szkoły w sali nr 52 prezentowali zbiory kamieni, skamieniałości i kryształów (m. in. pirytu, anhydrytu i gipsu, pięknie utworzonej na pustyni gipsowej róży) oraz wiele innych minerałów. Przyszli geolodzy pokazywali obrazy 3D z wykorzystaniem stereoskopu oraz obrazy mikroskopowe niektórych minerałów. Prezentowano również geologiczno-inżynierskie pomoce: wstrząsarkę, suszarkę oraz aparat Casagrande’a. Zaprezentowano także wizualizację legendarnej krainy Eldorado pełnej złota z czasów kalifornijskiej gorączki złota z 1849 r. Była ona dopełnieniem wyświetlanej prezentacji multimedialnej „Nasze Eldorado”, którą przygotował internat.

Młodzież gimnazjalna zainteresowana kierunkami technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa mogła skorzystać z przygotowanej przez nauczycieli zawodu oraz pracowników szkoły stacji diagnostycznej, zlokalizowanej na terenie przyszkolnym. Testowano również program do diagnostyki pojazdów samochodowych. Przed głównym wejściem do szkoły oficjalny partner szkoły: firma TOM-POZ Ogrody wystawiła sprzęt do zakładania i pielęgnacji zieleni. Pod nadzorem pracowników firmy można było samodzielnie obsługiwać prezentowane maszyny. To już drugie Dni Otwarte ZSP Nr 5 z udziałem tej firmy.

W sali 25 uczennice klasy technik architektury krajobrazu prowadziły pokaz i warsztaty florystyczne dla młodszych kolegów ze szkół gimnazjalnych „Zieleń moje hobby, czyli majsterkowanie w ogrodzie”. W ramach warsztatów młodzież klasy 2 TA zdradziła tajniki wykorzystania prostych materiałów do wykonania drzewka na pniu, które ozdobi wiosenny ogród lub dom. Uczniowie klasy 1 TA wykonali kwietnik na rośliny z doniczek i gwintowanego pręta. Dziewczęta przygotowały metamorfozę starej pancernej szafy z wykorzystaniem metody decupage. Wyniki prac, jak zawsze, były warte uwagi.

Uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych zaprosili tegorocznych gimnazjalistów do degustacji produktów przygotowanych zgodnie z hasłem przewodnim „Samo zdrowie na talerzu”. Dla naszych gości przygotowano bogatą ofertę kulinarną: potrawy z warzyw i owoców, pierogi i naleśniki z farszami słodkimi i słonymi, jaja faszerowane, tartinki, koreczki, napoje zimne i gorące oraz szeroki asortyment ciast. Potrawy mogli degustować wszyscy chętni – bez ograniczeń – w formie stołu szwedzkiego. Kompleksową obsługę zapewnili uczniowie klasy 4 TE. Dodatkową atrakcją kulinarną były pieczone jabłka, przygotowane przez pana Dariusza Kulika.

W sali 33 gimnazjaliści mieli okazję wykazać się znajomością języka angielskiego oraz niemieckiego poprzez udział w konkursach językowych. „Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych” polegał na rozwiązaniu w języku angielskim testu. Dotyczył on kultury, geografii i historii krajów, takich jak: Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia. Dla zwycięzców czekały nagrody w postaci książeczek ‘readersów’ w języku angielskim. Dla zwolenników języka niemieckiego przygotowano „Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych” oraz słodką nagrodę dla najlepszych uczestników. Oba konkursy cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W historycznej sali 35 hasłem przewodnim promocji było „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek – rzecz o Józefie Piłsudskim”. W ramach działań wykonano wystawkę monografii o Marszałku, przeprowadzono quiz o Józefie Piłsudskim ze słodkimi nagrodami, zaprezentowano wystawę fotografii „Śladami J. Piłsudskiego”, przygotowano ekspozycję o Józefie Piłsudskim w barwach narodowych oraz zaprezentowano stylizację mody lat dwudziestych. W sali rozbrzmiewała muzyka legionowa oraz wyświetlano prezentacje multimedialne o życiu i działalności Patrona Szkoły.

W sali 40 nauczyciele fizyki i matematyki przygotowali z młodzieżą pokaz filmów astronomicznych „Wszechświat – czy jesteśmy sami we wszechświecie”. Nasi uczniowi w ramach ćwiczeń wykonali również spektroskop.

W sali 26 odbyła się prezentacja dokonań Szkolnego Koła Wolontariatu: pokaz slajdów z akcji zbierania żywności, prezentacja nagród dla honorowych krwiodawców PCK oraz prezentacja zgromadzonych nakrętek na rzecz pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Uczennice przygotowały wykład na temat działalności Szkolnego Koła Wolontariatu, z wielkim zaangażowaniem przekonywały młodzież gimnazjalną, że warto pomagać innym i że dobro się opłaca. Udzielały informacji na temat krwiodawstwa. Ponadto zorganizowano kiermasz wielkanocny, na którym można było nabyć baranki wielkanocne, świece i jajeczka, a cały dochód ze sprzedaży przeznaczony został na wsparcie potrzebujących we współpracy z Caritasem.

W szkolnej sali informatycznej nr 38 rozegrany został turniej w Counter Strike 1.6. w trybie indywidualnym. Udział wziąć mogli zarówno przybyli gimnazjaliści jak i nasi uczniowie. Po zaciętej rywalizacji najlepszy wynik uzyskał Paweł Szwarnowski z klasy 3 LP. Zwycięzca otrzymał w nagrodę puchar.

W internacie przygotowano kącik z kronikami z miejscem na złożenie podpisu przez gimnazjalnych gości. Oprócz tego na internackim korytarzu wykonano dekoracje stołów, odzwierciedlając wystrojem Cztery Strony Świata. Symboliczne przedmioty znajdujące się na ekspozycji charakteryzowały Japonię, Afrykę, Wenecję, Meksyk. Wychowawcy oraz wychowankowie internatu udzielali informacji na temat działalności internatu, opłat oraz prezentowali sale sypialne.

W ramach Dnia Otwartego Szkoły katecheci przeprowadzili akcję pod hasłem „I Ty możesz zostać dobrym Samarytaninem”. Jej celem było uwrażliwienie na potrzeby innych i okazanie miłosierdzia poprzez drobne gesty. Jedna z naszych uczennic wcieliła się w rolę współczesnej Samarytanki, która rozdawała wypisane na kartkach uczynki miłosierdzia do zrealizowania, częstowała chlebem oraz podawała szklankę wody. W sali katechetycznej gimnazjaliści mogli obejrzeć wystawę pt. „Post, modlitwa i jałmużna” związaną z Wielkim Postem. Jest to czas, kiedy w szczególny sposób jesteśmy wrażliwi na cierpienie innych. Mamy nadzieję, że ta akcja przyczyni się do otwarcia naszych serc.

Gimnazjaliści mieli także okazję obejrzeć największą szkolną halę sportową w mieście i wziąć udział w „Dniu Sportowych Talentów”, przygotowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego i młodzież naszej szkoły. W sali sportów siłowych odbył się pokaz podnoszenia ciężarów i ćwiczeń siłowych, promujący nową klasę VII Liceum Ogólnokształcącego – klasę sportową (sekcja podnoszenia ciężarów i lekkiej atletyki). Przygotowano również pokaz gier zespołowych i tenisa stołowego oraz pokaz sprawnościowego toru przeszkód klas mundurowych.

Mamy nadzieję, że oferta zawodów oraz pokaz zajęć przygotowanych przez naszą młodzież szkolną pod czujnym okiem nauczycieli zachęci gimnazjalistów do podjęcia nauki w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu.

Czekamy na Was 22 maja 2015 r.!

Społeczność szkolna ZSP Nr 5 w Zamościu

Tekst: Monika Poździk
Fotografie: Monika Poździk i Anna Sokół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *