Trzy kroki do własnego M!

kredyt

Wiele osób marzy o tym, aby się usamodzielnić, mieć własny kąt, nie mieszkać z rodzicami czy też teściami i NIE wynajmować od kogoś, komu spłacają mieszkanie.

Wiadomo, że od marzenie to pierwszy krok do jego spełnienia.

Często więc przychodzi dzień kiedy decydujemy się na zakup własnego M. Tylko jak się za to zabrać? Ile nas będzie to kosztować miesięcznie? Czyli własne mieszkanie ze spłatą na 30 lat… czy damy radę?

Na początek ustalenia najważniejszych parametrów decydujacych o kredycie.

Po pierwsze zorientujmy się jakie mieszkanie nas interesuje. Ceny sa różne w zależności od metrażu, położenia czy pietra. Przeciętna wartość mieszkania w Zamościu o pow. 45M2 waha się od 140 tyś nawet do 200 tyś. Dodatkowo dopytajmy ile wynosi czynsz by sie nie okazało, że mimo, iż mieszkanie jest tanie w zakupie to czynsz jest wysoki i przekroczy nam z ratą cały budzet miesięczny.

Po drugie sprawdźmy czy mamy zdolność kredytową. Podpowiem, że każdy bank ma inne parametry na podstawie, których ocenia naszą zdolność. Niestety trzeba zdać sobie sprawę z tego, że każdy już posiadany kredyt obniża nam potencjalną wartość pożyczki hipotecznej.

Jak sprawdzić zdolność?

Możemy biegać po bankach jesli mamy na to czas lub skorzystać z pośrednika kredytowego, który zrobi to za nas.

Trzecim dość istotnym parametrem jest fakt ile kredytu może nam dać bank na zakup mieszkania. Część banków daje na 100% wartości nieruchomości, ale znaczna wiekszość finansuje tylko 80% lub mniej, co niweluje nam dany bank, jeśli nie mamy wkładu własnego.

Określenie tych podstawych parametrów pozwoli nam na przybliżenie się do zamiaru zakupu własnego M.

Katarzyna Piróg

One thought on “Trzy kroki do własnego M!

 • 2 czerwca 2013 at 08:41
  Permalink

  Odnośnie kupowania własnego mieszkania można napisać książkę 🙂
  Wiem coś niecoś, bo sam to przeżyłem i jestem w trakcie remontu (dodam tutaj, że nic bym nie wskurał, gdyby nie pomoc rodziny w każdy możliwy sposób, przede wszystkim finansowy).

  Lecz długo się nie będę rozpisywał, powiem tylko tak:

  Są 2 typy mieszkań do wyboru:
  1. Tzw. Czynszowe
  2. Tzw. Bezczynszowe
  czym się to różni? Na pewno nie czynszem, jak sama nazwa wskazuje, bo jest to mylne nazewnictwo.

  Nie wiem ile miesięcznie kosztuje mieszkanie bezczynszowe, więc niech wypowie się ktoś kto wie. Ja natomiast powiem Wam ile kosztuje czynszowe:
  Jest to w moim przypadku 381 zł w lecie + 239 za ogrzewanie w zimie.
  W tej opłacie znajduje się: Opłata za zimną wodę, ciepłą wodę, gaz, wywóz nieczystości, Fundusz remontowy i 30 zł na inne dodatki. Nie obchodzi mnie przy tym: piec grzewczy, bo mam ciepłą wodę, grzanie mieszkania, bo mam centralne ogrzewanie całego bloku; interesuje mnie tylko, żeby mnie było stać na te opłaty.

  Mieszkania bezczynszowe też mają „czynsz” – czyli miesięczne koszty utrzymania obiektu. Zapraszam do dzielenia się ile te wynoszą….

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *