Jak radzić sobie z bezsennością w czasie menopauzy?

Istnieje wiele sytuacji, które prowadzą do bezsenności. Często jest to nadmiar stresu, innym razem zbyt późne spożywanie posiłków czy nieunormowany tryb dnia. Niestety, ale bardzo często problem ten pojawia się także w momencie, gdy nasz organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Właśnie dlatego wahania hormonów mogą sprzyjać utrudnionemu usypianiu. Ale co zrobić, gdy klimakterium odbiera nam możliwość odpoczynku? 

Co wiemy o przekwitaniu? 

Menopauza to taki moment w życiu kobiety, który bywa nieco uporczywy i często niesie ze sobą dolegliwości, których wolelibyśmy uniknąć. Jest to natomiast w pełni naturalny okres, który następuje w momencie, kiedy przychodzi pora na stopniowe zatrzymanie płodności. Trudno jednoznacznie wskazać, ile trwa przekwitanie – zależne jest to od kilku czynników. Każda kobieta przechodzi też menopauzę nieco inaczej. Niektóre dolegliwości powtarzają się bardzo często, natomiast inne występują tylko u kilku procent osób w okresie klimakterium. 

Objawy menopauzy potrafią być nieznośne. Jest to czas, kiedy występują zaburzenia hormonalne i wiele sytuacji może prowadzić do chwili, w której kobieta będzie miała problem z opanowaniem emocji. Niestety, ale przekwitanie daje bardzo zbliżone objawy do tych, które kojarzą nam się z napięciem przed miesiączką. Równie często pojawiają się też ból głowy, wahania nastroju, uderzenia gorąca, zimne poty, osłabienie, przybieranie na wadze, a nawet bezsenność. 

Dlaczego menopauza ma wpływ na nasz sen? 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego występują takie objawy menopauzy, jak choćby bezsenność. Są one związane z innymi dolegliwościami, które są ściśle związane z przechodzeniem przekwitania. Problemy ze snem mogą wywołać częste uderzenia gorąca. Jednocześnie ciężej jest też usnąć, gdy zmagamy się z zaburzeniami psychicznymi (jak choćby depresją), które najczęściej spowodowane są niepoprawnym działaniem gospodarki hormonalnej. Co więc możemy zrobić, gdy objawy menopauzy stają się zbyt przytłaczające? 

Bezsenność a menopauza – jak poradzić sobie z problemem?

Próby walki z bezsennością można rozpocząć od zastosowania domowych sposobów. Na dobry sen wpływ ma kilka czynników. Bardzo ważne, aby przed pójściem do łóżka unikać kontaktu ze światłem niebieskim. Najlepiej na dwie godziny przed snem zrezygnować z oglądania telewizji, czytania książki na tablecie czy przeglądania internetu w telefonie. Nie należy także jeść zbyt późno. Dobrze, aby tuż przed odpoczynkiem nasz organizm nie musiał uporać się z trawieniem niedawno zjedzonego posiłku.

Niektórym kobietom pomaga też dołączenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Ruch sprawia, że niektóre objawy menopauzy przestają nam doskwierać lub bywają znośne. Gdy jednak wszystkie powyższe sposoby zawiodą, to koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Pomoże on w doborze leczenia hormonalnego, przez co poczujemy się lepiej, a bezsenność przestanie być dla nas problemem. Czasami specjalista może też skierować nas na leczenie dobrane właśnie pod kątem depresji. 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *