Dlaczego warto korzystać z masażu sportowego?

Istnieje wiele rodzajów masażu, które potrafią pozytywnie wpływać na kondycję pacjentów. Obok zabiegów klasycznych i relaksacyjnych można zapisać się również na masaże sportowe – nie tylko dla profesjonalnych zawodników.

Dla kogo są przeznaczone masaże sportowe? Jak przebiegają i jakie efekty przynoszą? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.

Czym jest masaż sportowy?

Masaż sportowy to rodzaj terapii manualnej dedykowanej, jak sama nazwa wskazuje, sportowcom – zarówno tym zawodowym, jak i osobom po prostu aktywnym, dbającym o swoją tężyznę fizyczną. Zabiegi tego typu opierają się na klasycznych technikach masażu (ugniatanie, rozcieranie, głaskanie), choć wykorzystują je do osiągania nieco innych celów.

Masaże klasyczne i relaksacyjne służą przede wszystkim odprężeniu, rozluźnieniu mięśni i usunięciu nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, które wynikają na przykład z siedzącego trybu życia lub nieustannego stresu. Z kolei masaż sportowy, najczęściej to zabieg zdecydowanie intensywniejszy, który skupia się na przygotowaniu mięśni do wzmożonego wysiłku, a także przyspiesza ich regenerację po treningu lub zawodach.

Długość trwania masażu oraz jego forma zależą od fazy przygotowań i indywidualnych potrzeb (dyscyplina, wiek, płeć, kondycja fizyczna zawodnika). Częstotliwość wykonywania zabiegu zależy też od intensywności treningów. Długość trwania masażu to najczęściej ok. godzina, choć masaże przedstartowe bywają zdecydowanie krótsze (do 15 minut).

Różne rodzaje masażu sportowego

Masaż sportowy potrafi przybierać mocno zróżnicowane formy, w zależności od etapu przygotowań. Zalicza się do nich:

  • masaż treningowy (zwiększenie możliwości wysiłkowych, przygotowanie do wzmożonej aktywności),
  • masaż przedstartowy (wzmocnienie i rozluźnienie mięśni przed zawodami),
  • masaż startowy (uzupełnienie rozgrzewki przed samym startem),
  • masaż powysiłkowy (regeneracja mięśni i zmniejszanie napięcia),
  • masaż kondycyjny (między sezonami i zawodami).

Tak kompleksowe podejście pomaga optymalnie przygotować ciało do nawet bardzo intensywnego wysiłku. Na różne rodzaje masażu można zapisać się choćby za pośrednictwem strony: GabinetyMasazu.pl.

Dlaczego warto wybrać się na masaż sportowy?

Podczas masaży sportowych koncentruje się przede wszystkich na partiach mięśniowych, które mogą być szczególnie narażone na obciążenia. Zabieg pomaga rozgrzać kluczowe partie mięśni i stawy, by zwiększyć ich elastyczność, poprawić zakres ruchów oraz zmniejszyć ryzyko urazów podczas intensywnego wysiłku sportowego. Natomiast masaże realizowane po treningach pomagają sprawniej usuwać zbędne produkty przemiany materii oraz rozmasowują mięśnie, by szybciej uporać się ze zmęczeniem i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Niekiedy stosuje się zabiegi manualne jako wsparcie w leczeniu kontuzji (np. skręceń i nadwyrężeń, łokcia tenisisty).

Masaże sportowe przynoszą też szereg innych efektów. Poprawiają choćby krążenie krwi i limfy, co przekłada się na lepsze dotlenienie tkanek i szybsze usuwanie niepotrzebnych produktów przemiany materii, by organizm działał jeszcze sprawniej nie tylko podczas zawodów.

Masaże sportowe, czyli jak poprawić ogólną kondycję?

Masaże sportowe stanowią ważny element okresu przygotowawczego oraz wspomagają regenerację po wysiłku fizycznych. Mogą z nich korzystać profesjonaliści i amatorzy, którzy regularnie ćwiczą i występują w rozmaitych zawodach. Warto z nich korzystać, by poprawić swoją kondycję, zmniejszyć ryzyko urazów i zawsze dawać z siebie wszystko.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *