Czy zakup używanego elektryka to dobry pomysł?

Kupowanie fabrycznie nowych samochodów to w naszym kraju wciąż segment rynku motoryzacyjnego zdominowanego przez firmy i przedsiębiorstwa. Wśród nabywców indywidualnych wciąż najpopularniejsze są auta używane. Co jednak jeżeli jako nabywcy pojazdu z drugiej ręki również chcemy iść z duchem czasu? Czy zakup używanego auta elektrycznego to dobry pomysł?

Używanego elektryka sprawdź tak jak każdy inny samochód

Chociaż w samochodach elektrycznych, z racji braku silnika spalinowego, który wymaga określonych czynności serwisowych takich jak wymiana oleju czy filtrów, mamy znacznie mniej wrażliwych na zużycie elementów.

To nie oznacza jednak, że auta elektryczne nie zużywają się wcale, a w szczególności tego, że nie ulegają one wypadkom i kolizjom.

Dlatego zakup używanego auta elektrycznego warto przeprowadzić w identyczny sposób jak zakup auta spalinowego i rozpocząć od gruntownego sprawdzenia jego stanu technicznego, ale również jego historii. Możemy zrobić to, weryfikując numer VIN np. na stronie carvertical.com.

Niezwykle ważnym elementem auta elektrycznego, który nie występuje w przypadku aut spalinowych, są ogniwa baterii, które z czasem stają się coraz mniej wydajne.

Sprawdzając stan samochodu elektrycznego, nie możemy zapomnieć o weryfikacji kondycji ogniw elektrycznych znajdujących się na pokładzie danego egzemplarza. Weryfikacji takiej można dokonać w ASO danego producenta. Warto zadbać o to, aby ogniwa nie były nadmiernie wyeksploatowane, zależy od nich bowiem zasięg naszego samochodu elektrycznego.

Jak wygląda rynek używanych samochodów elektrycznych

Chociaż samochody elektryczne to wciąż pewnego rodzaju egzotyka na naszych drogach, z łatwością znajdziemy oferty sprzedaży używanych samochodów elektrycznych.

Najczęściej będą to egzemplarze sprowadzane z USA. W tym wypadku musimy uważać i gruntownie zbadać ich historie. Powszechnie znanym faktem jest to, że do Polski opłaca się sprowadzać jedynie te auta, które uległy jakiemuś wypadkowi.

Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie auta, które przypływają do nas zza wielkiej wody, są autami nadającymi się jedynie do kasacji – chociaż i takie się zdarzają, czego musimy być świadomi i na co musimy szczególnie uważać.

Nie powinniśmy natomiast obawiać się zakupu aut po niewielkich kolizjach czy parkingowych stłuczkach. Aut takich, z racji wysokich kosztów w USA, nie opłaca się naprawiać, trafiają więc one na aukcje organizowane przez ubezpieczalnie. W przypadku aut sprowadzanych warto zawsze sprawdzić ich historie po numerze VIN. Na stronie bestvin.pl znajdziemy ranking najlepszych stron, które oferują weryfikacje numeru VIN.

Jakie elektryki znajdziemy na rynku wtórnym?

Rynek aut elektrycznych w ostatnich latach mocno się rozwinął, odzwierciedlenie tego widać również na rynku aut używanych.

Dziś, w przeciwieństwie do tego co mogliśmy sądzić jeszcze kilka lat temu, auta elektryczne to nie wyłącznie auta marki Tesla.

Obecnie praktycznie każdy liczący się na rynku producent aut ma w swojej ofercie modele zaprojektowane od podstaw jako elektryczne lub zelektryfikowane warianty dobrze znanych “spaliniaków”.

Dlatego też najprawdopodobniej każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *