Zamość uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego ’44.

1 sierpnia 2022 r. Zamość uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego ’44.

1 sierpnia 1944 roku, dokładnie o godz. 17 rozpoczęła się w Warszawie akcja „Burza” czyli Powstanie Warszawskie. Choć trwało 63 dni (niektórzy historycy podają 66 dni)  i zakończyło się dla powstańców klęską to jest przejawem heroicznej walki o wolność i męstwo. Warto jednak powiedzieć że jego skutkiem było planowane i w dużej mierze zrealizowane przez hitlerowców zburzenie Warszawy.

Z okazji 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uroczystości miejskie w Zamościu rozpoczęły się o godz. 15:30 mszą świętą w Katedrze Zamojskiej, a następnie uroczystością patriotyczną o 16:40 na Rynku Wielkim, Manifestacja patriotyczna z ceremoniałem wojskowym oraz okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Zamościa, apel pamięci i salwa honorowa. zwieńczoną godziną W (godz. 17:00).

Prezydenta Zamościa Andrzej Wnuk powiedział;

Panie pułkowniku, szanowni państwo. Wszyscy zebrani na tym placu, dzisiaj w 78 rocznicę wybuchu największego powstania w II wojnie światowej – Powstania Warszawskiego. Dziś będzie krótko o relatywizmie, Relatywizm to taka cecha kiedy wszelkie normy, wszelkie wartości próbujemy dostosować do jakiś czasów i nie są one stałe jest też coś przeciwnego do absolutyzmu i pal licho, jeśli chodzi o kwestie piękna czy wyglądu to możemy się spierać na przestrzeni wieków jak to wyglądało. Natomiast jeśli mówimy o rzeczach najważniejszych o wolności, o niepodległości, tutaj o relatywizmie nie może być mowy. Natomiast jeżeli wspominamy bohaterskie powstanie warszawskie które pochłonęło życie 16 000 powstańców, setek tysięcy ofiar cywilnych to nie możemy mówić że to był błąd, że sami są sobie winni, bo to nie oni do siebie strzelali. Mieli przeciwnika który bestialsko z wielkim okrucieństwem dokonywał rzezi na mieszkańcach Warszawy, na bezbronnych cywilach, na matkach z dziećmi. Obrócił w pył i proch naszą stolice i nie działo się szanowni państwo na nasz wniosek. I dzisiaj kiedy za naszą wschodnią granicą toczy wojna, gdzie najeźdźca okupuje kraj naszego sąsiada słyszymy o tym, że Ukraińcy powinni zrezygnować z części swojego terytorium, że za cenę kadłubowej wolności powinni odpuścić, pozwolić dalej robić interesy zachodnim państwom, żeby żyło się lepiej, żebyśmy w zimie nie zmarzli, żebyśmy mogli sobie pozwolić na więcej. Szanowni państwo, każdy kraj i każdy naród który walczy o swoją wolność, niepodległość zasługuje na szacunek, zasługuje na pamięć. My dzisiaj pamiętany, nie zapominajmy o tym nigdy i nie dajmy się ponieść relatywizmowi to są rzeczy najważniejsze.

 

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *