Czynsze w Zamościu – cz. 1

kredyt

W poszukiwaniu mieszkania w Zamościu często zastanawiamy się gdzie ono miałoby być. Przy zamojskiej starówce, na cichym osiedlu Orzeszkowej-Reymonta czy może w okolicach szpitala na Wyszyńskiego lub Zamoyskiego? Wielopokojowe czy niewielkie i przytulne? Wysoko w wieżowcu czy na parterze?

Często wybieramy dogodne osiedla z dużymi parkingami i wszelkimi udogodnieniami jak liczne place zabaw jednakże poza tymi oczywistymi sprawami warto zastanowić się jeszcze nad jedną – nad czynszami. A te jak się okazuje są bardzo różne, zależnie od lokalizacji.

Czego innego możemy spodziewać się na Kilińskiego, Piłsudskiego, Orlej, a czego innego na Wyszyńskiego, Lipskiej czy na Majdanie.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowych danych (o czym w drugiej części artykułu) zastanówmy się nad formami tzw. “organizacji”, którym podlega dane osiedle bądź blok.

Bardzo popularną formą jest spółdzielnia mieszkaniowa. Niestety wysokości czynszu są bardzo różne – zależnie od spółdzielni.

SPÓŁDZIELNIE

W opłacie takiej znajduje się często: opłata za wodę, wywóz nieczystości, fundusz remontowy, ogrzewanie oraz inne opłaty eksploatacyjne. Wysokość czynszu zależy także od ilości zgłoszonych mieszkańców oraz powierzchni mieszkania.

Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość czynszu jest ocieplenie bloku. Może się okazać, że czynsz jest wyższy ponieważ mieszkańcy spłacają kredyt zaciągnięty właśnie na to działanie.

W zimie czynsze w niektórych spółdzielniach są wyższy, gdyż dochodzi koszt ogrzewanie w innych przez cały rok są na tym samym poziomie. Gdzie są jakie czynsze? O tym dowiesz się w drugiej części artykułu.

Na tym etapie wystarczy wiedzieć, że średnie wysokości czynszów w Zamościu wahają się w lecie od ok. 200 do ponad 500 zł. W zimie natomiast w niektórych spółdzielniach opłata ta może sięgnąć nawet do 800zł i więcej.

WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE

Kolejną formą są wspólnoty mieszkaniowe. Najczęściej składają się z pojedynczego bloku bądź kilku. Czynsze w większości wspólnot w Zamościu są wyrównane. Wahają się dla przeciętnego mieszkania 45m2 dla 4 osób w okolicach 320 zł w lecie do 380 zł w zimie.

Skąd takie wahania? Wspólnota ma mniejszy zarząd i zatrudnia mniejszą ilość pracowników niż spółdzielnia, co jednocześnie powoduje obniżenie kosztów.

MIESZKANIA BEZCZYNSZOWE

Trzecią formą dostępną w Zamościu są mieszkania bezczynszowe. Są one droższe przy zakupie niż mieszkania czynszowe, czy jednak nie mają „czynszu” jak sugerowałaby nazwa?

Warto się nad tym zastanowić. Po pierwsze – mieszkania takie znajdują się w bloku bez administratora, więc nie musimy wykładać na niego żadnej złotówki i tak możemy mieszkać dopóki nie zdarzy się awaria bądź remont. Przy tej formie mieszkańcy sami muszą się składać jak na wszelkie wspólne wydatki i wynajmować ekipy remontowe, ponieważ zostając właścicielami mieszkań bezczynszowych stali się jednocześnie zarządzającymi.

To trzy główne formy „organizacji” czynszów w Zamościu. W kolejnej części artykułu skupimy się na ujawnieniu różnic w czynszach zależnie od spółdzielni, wspólnoty czy osiedla. Obnażymy zamojskie czynsze, aby w końcu stało się jasne, gdzie opłaca się najbardziej.

 

Katarzyna Piróg

Advertisements
aktualności Zamość akcje charytatywne Zamość architektura Zamość atrakcje turystyczne Zamość baseny Zamość biegi uliczne Zamość biblioteki Zamość biznes Zamość dziedzictwo kulturowe Zamość eventy Zamość festiwale Zamość fitness Zamość galeria sztuki Zamość historia Zamość hotele Zamość imprezy kulturalne Zamość inicjatywy społeczne Zamość informacje Zamość inwestycje Zamość kino w Zamościu kluby muzyczne Zamość kluby sportowe Zamość koncerty muzyczne Zamość koncerty Zamość konferencje biznesowe Zamość kursy i szkolenia Zamość kawiarnie Zamość kulturalne Zamość lokalne firmy Zamość lokalne wiadomości Zamość maratony Zamość muzea Zamość muzeum Zamość noclegi Zamość oferty pracy Zamość organizacje pozarządowe Zamość parki Zamość pomoc społeczna Zamość portal informacyjny Zamość przedsiębiorstwa Zamość praca Zamość przewodnik po Zamościu projekcje filmowe Zamość rekonstrukcje historyczne Zamość restauracje Zamość rynek pracy Zamość siłownie Zamość spacery po Zamościu spektakle teatralne Zamość spotkania autorskie Zamość spotkania mieszkańców Zamość szkoły Zamość szlaki turystyczne Zamość targi biznesowe Zamość teatr w Zamościu turnieje sportowe Zamość uniwersytety Zamość wydarzenia edukacyjne Zamość wydarzenia historyczne Zamość wydarzenia kulturalne Zamość wydarzenia społeczne Zamość wydarzenia w Zamościu wiadomości z Zamościa wolontariat Zamość wykłady Zamość warsztaty artystyczne Zamość warsztaty Zamość wyścigi rowerowe Zamość wystawy artystyczne Zamość wystawy Zamość zabytki Zamościa zabytki Zamość zawody sportowe Zamość zamojska społeczność życie w Zamościu zwiedzanie Zamość Akademia Zamość radio zamość imprezy zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *