Koncert Symfoniczny Pawła Kowalskiego z Orkiestrą w Zamościu

W Zamościu , w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im.Karola Namysłowskiego w piątek (29.04) o godz.19,00 odbył się Koncert Symfoniczny Orkiestry Symfonicznej z udziałem pianisty Pawła Kowalskiego.

Paweł Kowalski – Fortepian Tadeusz Wicherek – Dyrygent

W Programie koncertu zebrana publiczność wysłuchała utworów. Fr. Chopin – Fantazja na tematy polskie – Andante spianato i Polonez Wielki J. Haydn – Symfonia nr. 92 G- dur ,,Oxfordzka

O Muzyce czasów szczęśliwych Fryderyka Chopina i Josepha Haydna możemy przeczytać poniżej;

Wiosna w rozkwicie to czas, który skłania nas ku pogodnym rozmyślaniom. Łatwiej zauważyć drobne nawet przejawy nadziei i optymizmu, a radość i sielską atmosferę można też odnaleźć w sali koncertowej. Wpisuje się w tę ideę repertuar, który z pewnością wprowadza atmosferę pogody, radosnej energii i czułej zadumy. Co łączy dzieła Fryderyka Chopina i Josepha Haydna, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu? ( więcej informacji znajdziemy TUTAJ)

 

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora.

Paweł Kowalski studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver – dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Genewie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, w Warszawskiej JesieniMusica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych; komentował Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015 i 2021 dla TVP Kultura. W ciągu ostatnich sezonów pianista wykonywał m.in. koncerty fortepianowe Mozarta z Reinhardem Goebelem, Fantazję chóralną op. 80 Beethovena, parię solową fortepianu w poemacie Prometeusz oraz Koncert fortepianowy fis moll Aleksandra Skriabina, recitale na Festiwalach Chopinowskiech w Dusznikach, Antoninie, Paryżu, Genewie, w Filharmonii w Luksemburgu, na X Festiwalu im Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, na 5 Festiwalu Muzyki Klasycznej KONEX w Buenos Aires, w Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, w Valldemosie na Majorce, w Ottawie, Bogocie, Limie, Ankarze.. Koncert Warszawski Richarda Addinsella, Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego z okazji 100-lecia Niepodległości, Koncert fortepianowy f moll Chopina z Narodową Orkiestrą Radiową w Bukareszcie, Koncert fortepianowy G dur Ravela z Orquesta Sinfonica de Tenerife, Symfonię Koncertującą Karola Szymanowskiego na koncercie finałowym Festiwalu Pianistyki Polskiej oraz I Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara z NOSPR pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz Błękitną  Rapsodię Gershwina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej; współpracuje z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus z którą wykonał koncerty fortepianowe Gershwina, Lutosławskiego, Mozarta i Ravela pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz 1.Koncert Beethovena na inaugurację XII Letniego Festiwalu im.Jerzego Waldorffa w Radziejowicach; ozdnaczony Srebrnym Medalem Zasłużony kulturze – Gloria Artis.

„… w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem…”

Witold Lutosławski

„Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo „moje” wykonanie tego Koncertu…”

Wojciech Kilar

„Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną”

Andrzej Panufnik

Zapraszamy do galerii

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *