Maroko z dala od turystów – 9. Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe”

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu 29.09.2023 o godz. 17.00 odbyło się otwarcie 9. Zamojskiego Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe”, podczas którego wyróżniono dwóch lokalnych pasjonatów turystyki przez duże ,,T’ Lesława Flaga i Marka Marcolę .

Wiceprezes Lokalnej Organizacji Turystycznej “Zamość i Roztocze” Joanna Liberadzka-Duras wręczyła dyplomy uznania dla Pana Lesława Flagi, Marka Marcoli oraz Jacka Podkościelnego za nietuzinkowe wydarzenie i świetną organizację.

 

Leszek Flaga to organizator kajakarstwa w regionie, w Polsce, a także za granicą który opowiedział swoją historię spływu kajakowego po rzecze Dniestrem, komandor spływów kajakowych Bugiem, Ratą, Sołokiją, Stochodem, Dniestrem, Wieprzem i Tanwią. Ppłk rezerw,y mgr inż. V-ce prezes ds. Turystyki Lubelskiego Związku Kajakowego, nauczyciel, przewodnik turystyczny, redaktor Katolickiego Radia Zamość.

Marek to prawdziwy globtroter. Na wiosnę odbył swoją setną podróż zagraniczną. Swą przygodę z podróżami rozpoczął w 1979 roku od państwa, którego już nie ma – Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Potem sukcesywnie powiększał krąg odwiedzonych krajów, dochodząc obecnie do 95, położonych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Ukoronowaniem jego globtroterskiej pasji była podróż dookoła świata, odbyta w 2018 roku. Ten podróżnik – amator, mieszkający w Zwierzyńcu na Roztoczu na własne oczy przekonał się jak wygląda dżungla, step, sawanna, tundra czy pustynia. Miał też okazję skonfrontować sławę z realiami najważniejszych zabytków świata, jak Machu Picchu, Lalibela, Tadż Mahal, Petra, Mur Chiński, piramidy w Gizie, Angor Wat czy Chichen Itza. Ponadto poznał rytm życia całego mnóstwa małych i wielkich miast, a wśród nich Nowego Jorku, Sydney, Tokio, Buenos Aires, Rzymu oraz Johannesburga, największej aglomeracji Republiki Południowej Afryki.

W ostatniej części pierwszego dnia Festiwalu Podróży “Eskapady Kresowe”odbyła się prezentacja ,,Z ekipą w podróży – Maroko z dala od turystów”Jacek Wnuk i Łukasz Grudysz

Jacek Wnuk – fotograf – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi wydziału operatorskiego kierunku Fotografia. Ukończył również Geografię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Autor czarno-białego albumu fotograficznego Karpaty Wschodnie wydanego w 2014 r. przez wydawnictwo Ruthenus. Twórca i redaktor portalu internetowego www.KarpatyWschodnie.pl  Współautor tekstów albumu fotograficznego Huculszczyzna Krzysztofa Hejke

Autor wystaw fotograficznych i prezentacji i wystąpień na festiwalach podróżniczych między innymi (Bonawentura, Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy) Organizator i uczestnik wielu wypraw w trudno dostępne tereny Ukrainy, Rumuni, Białorusi i Bałkanów, Rosji i Maroka. Uczestniczył w Pomarańczowej rewolucji w Kijowie, pracował jako wolontariusz w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii.

Łukasz Grudysz – poligraf, podróżnik, kulturoznawca, polski artysta fotograf Członek Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Prezes Fundacji im. Jana Grudysza

Jak sami twórcy wystąpienia przyznali, aby wspólnie podróżować z dziećmi trzeba znaleźć wspólny cel podróżowania, a w tym przypadku było to zagranie w kapsle na pustyni i zbieranie minerałów.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *