Czas dla miłośników podróży. Ruszył 9 Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe”

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu wczoraj 29.09.2023 rozpoczął się 9. Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe”

W tym roku również udało się zaprosić niezwykłych pasjonatów podróży i przygody. odważnych ludzi realizujących swoje pasje i marzenia.

Zamojski Festiwal Podróży “Eskapady Kresowe” organizowany jest od 9 lat przez Zamojskie Towarzystwo Turystyczne we współpracy z Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu.

W tym czasie festiwal ugruntował swoją pozycję ważnego wydarzenia o charakterze turystyczno-społecznym. Celem festiwalu jest promowanie turystyki, krajoznawstwa oraz przybliżenie mieszkańcom Zamościa i regionu postaci oraz dokonań wybitnych polskich podróżników, himalaistów i alpinistów. W ubiegłych latach gośćmi “Eskapad Kresowych” byli m.in.: Leszek Cichy, Ryszard Pawłowski, Bartłomiej Wróblewski (światowej sławy himalaiści), Ryszard Czajkowski (podróżnik, redaktor TVP), Jacek Wnuk (znawca Karpat Wschodnich), Aleksandra Dzik (zdobywczyni “śnieżnej Pantery”- najwyższych szczytów byłego ZSRR), Aleksander Doba – trzykrotny zdobywca Atlantyku w samotnych rejsach kajakiem, Robert Gondek – zdobywca najwyższych szczytów Afryki, Oswald Rodrigo Pereira – autor relacji z wyprawy zimowej na K2, Michał Kiełbasiński – specjalizujący się w ekstremalnych zawodach Adventure Racing i ultramaratonach, Tomasz Owsiany – podróżnik, Anna Kamińska – autorka bestsellerowych biografii, m.in. o Wandzie Rutkiewicz. Poprzednie edycje imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem , gromadząc liczną widownię w salach kinowych CKF Stylowy.

W piątek festiwal rozpoczął się o godz.10.00 od warsztatów młodego podróżnika, który zgromadził młodzież ze szkół ; SP6, 1LO, 2LO, 3LO i Społeczna Szkoła Podstawowa nr I im. Unii Europejskiej i jako pierwszy warsztaty rozpoczął dr Grzegorz Gajek z UMCS, Adiunkt

Katedra Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji
Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej,

który opowiadał o magii podróżowania wogóle. Opowiadał o radości spotkania drugiego człowieka, odkrywania miejsc mało uczęszczanych przez ,, zwykłego ‘ turystę, delektowania się światem, i że takie podróże nie muszą być aż tak bardzo kosztowne. Najważniejszą sprawą w tym działaniu, to mieć trochę odwagi i wstać z wygodnej kanapy.

W drugiej części warsztatów swoją prezentację przedstawił główny organizator Festiwalu Jacek Zbigniew Podkościelny– Studiował „Geography” na: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, nauczyciel w: I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, III Liceum Ogólnokształcące w Zamościu, podróżnik, który opowiadał o swoich podróżach dalekich i bliskich czyli o rowerowej pasji, o kajakach i tegorocznej wyprawie dalekiej…czyli o Indiach.

 NASZ PORTAL INTERNETOWY zyciezamoscia.pl jest od pierwszej edycji PATRONEM MEDIALNYM TEGO WYDARZENIA.
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *