Zamojska droga do wolności na wystawie

Od dzisiaj (30 września) w Muzeum Zamojskim oglądać można wystawę przygotowaną na 100-lecie niepodległości poświęconą odradzającej się państwowości polskiej z punktu widzenia Zamościa.

Wystawa „Zamojska droga do wolności. Listopad 1918 roku w Zamościu” prezentuje Zamość jako jedno z miast, które aktywnie włączyły się w proces odradzania się ojczyzny. Pierwszym akcentem odradzającej się niepodległości były manifestacje patriotyczne przeprowadzone 13 i 15 października 1918 r. w których czynny udział brał np. Maciej Rataj, późniejszy poseł i marszałek Sejmu.

Wystawa obok zaprezentowania najważniejszych faktów ukazuje też osoby, które swoimi działaniami przyczyniły się do uwolnienia Zamościa od zaborcy. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in.: pamiątki z okresu Odzyskania Niepodległości (medale, medaliony, monety banknoty, plakiety, odznaki i odznaczenia, druki ulotne, afisze, plakaty, karty pocztowe, opracowania książkowe powstałe w latach 1916-1918 oraz malarstwo, grafikę, rzeźby, przedmioty rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej, płyty i tablice pamiątkowe.

Wystawę w salach wystaw czasowych oglądać można do grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *