Słowem Niepodległa z Zamościa

Dzisiaj (30 września) sprzed Muzeum Zamojskiego na żywo nadawana była audycja Polskiego Radia 24. W programie „Słowem Niepodległa” udział wzięli Andrzej Urbański – dyrektor Muzeum Zamojskiego, Jerzy Zacharow– wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, a także dr Jacek Feduszka – kustosz Muzeum i dr Piotr Kondraciuk – zastępca dyrektora Muzeum Zamojskiego.

Głównym tematem audycji była droga Zamojszczyzny do niepodległości.

Jesteśmy jednym z najstarszych muzeów w regionie. Powstało ono w 1926 roku z inicjatywy regionalistów i pasjonatów historii oraz regionów. Pierwsze zbiory gromadziliśmy w kościele franciszkanów, później muzeum znalazło swoje miejsce w oficynach ratusza, a od okresu okupacji niemieckiej zajmujemy najpiękniejsze kamienice w północnej pierzei rynku Wielkiego. Jest to cały zespół kamienic mieszczańskich, wzniesionych przez kupców ormiańskich z XVII wieku. W muzeum znajduje się ok 40 tys. eksponatów. Mamy oddział muzeum fortyfikacji i broni, w którego skład wchodzi budynek arsenału z XVII wieku i prochownia z XIX wieku– mówił podczas audycji Andrzej Urbański.

Z kolei dr Jacek Feduszka opowiadał o znaczeniu budynku Akademii Zamojskiej, gdzie Józef Piłsudski spotkał się z Symonem Petlurą , naczelnym atamanem Ukrainy, który był wtedy sojusznikiem Polski w walce z bolszewikami.

2018 rok to stulecie niepodległej Polski. Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku i właśnie 5 grudnia 2015 roku, po uroczystościach listopadowych, powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Pomnik został zburzony przez okupanta niemieckiego. Uznaliśmy, że Zamość odzyskał niepodległość już 5 listopada i wtedy planujemy odsłonić pomnik – powiedział z kolei podczas audycji Jerzy Zacharow.

Nie zabrakło także poruszenia aspektu walorów turystycznych Zamościa, o czym wspominał dr Piotr Kondraciuk.

Audycje odsłuchać można TUTAJ  (plik audio znajduje się po lewej stronie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *