Słowem Niepodległa z Zamościa

Dzisiaj (30 września) sprzed Muzeum Zamojskiego na żywo nadawana była audycja Polskiego Radia 24. W programie „Słowem Niepodległa” udział wzięli Andrzej Urbański – dyrektor Muzeum Zamojskiego, Jerzy Zacharow– wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu, a także dr Jacek Feduszka – kustosz Muzeum i dr Piotr Kondraciuk – zastępca dyrektora Muzeum Zamojskiego.

Głównym tematem audycji była droga Zamojszczyzny do niepodległości.

Jesteśmy jednym z najstarszych muzeów w regionie. Powstało ono w 1926 roku z inicjatywy regionalistów i pasjonatów historii oraz regionów. Pierwsze zbiory gromadziliśmy w kościele franciszkanów, później muzeum znalazło swoje miejsce w oficynach ratusza, a od okresu okupacji niemieckiej zajmujemy najpiękniejsze kamienice w północnej pierzei rynku Wielkiego. Jest to cały zespół kamienic mieszczańskich, wzniesionych przez kupców ormiańskich z XVII wieku. W muzeum znajduje się ok 40 tys. eksponatów. Mamy oddział muzeum fortyfikacji i broni, w którego skład wchodzi budynek arsenału z XVII wieku i prochownia z XIX wieku– mówił podczas audycji Andrzej Urbański.

Z kolei dr Jacek Feduszka opowiadał o znaczeniu budynku Akademii Zamojskiej, gdzie Józef Piłsudski spotkał się z Symonem Petlurą , naczelnym atamanem Ukrainy, który był wtedy sojusznikiem Polski w walce z bolszewikami.

2018 rok to stulecie niepodległej Polski. Marszałek Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku i właśnie 5 grudnia 2015 roku, po uroczystościach listopadowych, powstał Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Pomnik został zburzony przez okupanta niemieckiego. Uznaliśmy, że Zamość odzyskał niepodległość już 5 listopada i wtedy planujemy odsłonić pomnik – powiedział z kolei podczas audycji Jerzy Zacharow.

Nie zabrakło także poruszenia aspektu walorów turystycznych Zamościa, o czym wspominał dr Piotr Kondraciuk.

Audycje odsłuchać można TUTAJ  (plik audio znajduje się po lewej stronie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.