Zakochaj się w… Zamościu

Już w najbliższą niedzielę, 23 grudnia, Hetmański Gród będzie bohaterem kolejnego odcinka programu z serii podróżniczej emitowanego przez TVP 1 czyli „Zakochaj się w Polsce”. Głównym założeniem serii prowadzonej przez aktora i prezentera Tomasza Bednarka jest promocja ciekawych miejsc w naszym kraju i popularyzacja wiedzy o nich.

(…) W historii cywilizacji w pełni urzeczywistniono tylko kilka wizji miast idealnych – dlatego Zamość – Twierdza Otwarta jest unikatem na skalę światową (…).

(…) To miasto, o którym śnili w renesansie filozofowie i architekci. Sławią je takie przydomki jak: „perła renesansu” czy „Padwa północy” (…).

(…) Jan Zamoyski zbudował to miasto na surowym korzeniu niespełna w 20 lat ! W tym dziele wspomagał go włoski architekt Bernardo Morando (…).

(…) Kwintesencją Zamościa jest Stare Miasto, wyglądające wciąż jak za czasów hetmana Zamoyskiego. Przecinające się pod kątem prostym uliczki, równa wysokość zabudowy oraz szlachetne proporcje zdradzają renesansowe zamiłowanie do harmonii i porządku (…).

(…) Do miasta-twierdzy Zamość prowadziły niegdyś trzy bramy, a w XIX wieku dobudowana dodatkowe dwa wjazdy. Szczęśliwie wszystkie pięć zamojskich bram przetrwało do naszych czasów. Dziś stoją otworem dla wszystkich, którzy chcą tu przyjechać (…).

(…) A powodów jest wiele, choć koneserów sztuki i zabytków przyciąga najbardziej unikalny zespół Starego Miasta, który od 1992 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (…).

To zaledwie ułamek tego co usłyszymy o naszym mieście.

Przypominamy, program już w niedzielę, 23 grudnia, o godz. 10:05 w „Jedynce” (TVP 1)

Dodajmy, że odcinek w Zamościu ekipa kręciła tuż po nadejściu wiosny.

Dla zachęty mamy jeszcze dla Was zwiastun:

Zamość

W historii cywilizacji w pełni urzeczywistniono tylko kilka wizji miast idealnych – dlatego Zamość – Twierdza Otwarta jest unikatem na skalę światową 🙉To miasto, o którym śnili w renesansie filozofowie i architekci. Sławią je takie przydomki jak: „perła renesansu” czy „Padwa północy”…Jan Zamoyski zbudował to miasto na surowym korzeniu niespełna w 20 lat ! W tym dziele wspomagał go włoski architekt Bernardo Morando.Kwintesencją Zamościa jest Stare Miasto, wyglądające wciąż jak za czasów hetmana Zamoyskiego. Przecinające się pod kątem prostym uliczki, równa wysokość zabudowy oraz szlachetne proporcje zdradzają renesansowe zamiłowanie do harmonii i porządku. Do miasta-twierdzy Zamość prowadziły niegdyś trzy bramy, a w XIX wieku dobudowana dodatkowe dwa wjazdy. Szczęśliwie wszystkie pięć zamojskich bram przetrwało do naszych czasów. Dziś stoją otworem dla wszystkich, którzy chcą tu przyjechać. A powodów jest wiele, choć koneserów sztuki i zabytków przyciąga najbardziej unikalny zespół Starego Miasta, który od 1992 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO 😀 Zakochaj się w Polsce TVP, Zamość 🎥🎞📽Jedynka, TVP1 – oficjalna stronaniedziela, 23 grudniagodz. 10:05UNESCO #UNESCO #ListaŚwiatowegoDziedzictwaUNESCO #Zamość #JanZamoyski Muzeum Zamojskie w Zamościu #MuzeumZamojskiewZamościu Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu WIERNIK PRO Tomasz Bednarek TVP1 – oficjalna strona TVP VOD Fundacja im. Bernardo Morando

Opublikowany przez Zakochaj się w Polsce TVP Czwartek, 20 grudnia 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.