Święto Straży Granicznej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy – wręczenie nominacji

Dzisiaj na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości 26. rocznicy powołania Straży Granicznej w Polsce. Na obchody przyjechał do miasta prezydent Andrzej Duda. Obecny był również minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczył nominacje generalskie pochodzącemu z Zamościa komendantowi głównemu SG Markowi Łapińskiemu, a także jednemu z jego zastępców Tomaszowi Pradze.
– Panie komendancie, panie generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć panu tę nominację generalską w pana mieście, w Zamościu. Mieście tak niezwykle pięknym, tak niezwykle wrytym, wrośniętym jak w serce w polską historię i w polską tradycję, mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego i historycznego UNESCO, mieście absolutnie niepowtarzalnym, mieście – można powiedzieć – cudownym, do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością i przyjemnością – podkreślił prezydent.
Ponadto podczas uroczystości wręczone zostały przeszło 80 funkcjonariuszom promocje na pierwszy stopień oficerski.

Straż graniczna to blisko 15 tysięcy funkcjonariuszy, którzy strzegą polskiej granicy o długości ponad 3,5 tysiąca kilometrów. Najczęściej udaremniają próby nielegalnego jej przekroczenia, przemyt alkoholu i wyrobów nikotynowych bez polskich znaków akcyzowych, a nawet handel ludźmi. Ale bezpieczeństwa strzegą również wewnątrz kraju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *