„Iskra Pamięci” zapłonęła na Rynku Wielkim w Zamościu

W sobotę, 14 września na Rynku Wielkim w Zamościu, a także na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie patriotyczne podczas którego wspominano ofiary radzieckich represji w czasie drugiej wojny światowej. Punktem kulminacyjnym „Iskry Pamięci” w Zamościu było zapalenie zniczy w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

Wrzesień jest szczególnym miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze – o wolności i tych, którzy o nią walczyli zarówno w roku 1939, kiedy wybuchła II Wojna Światowa jak współczesnych bohaterów walczących o wolność do 1989 roku.

Na Rynku Wielkim w Zamościu zapalonych zostało ponad 2 tysięcy zniczy. To symbol ofiary Polaków – oficerów i szeregowych Wojska Polskiego, a także innych służb mundurowych oraz cywilów uznanych za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku.

Kultywowanie pamięci poległych Polaków jest patriotycznym obowiązkiem naszej Fundacji. Ofiary zbrodni przez pół wieku spoczywały bez upamiętnienia lub pod fałszywymi tablicami, a ich oprawcy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności. Przez wiele lat temat Katynia był ukrywany przed opinią publiczną – powiedział Zbigniew Chmiel, Prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, i dodał: –

rocznica sowieckiej napaści na Polskę jest właściwym momentem, aby całemu światu przypomnieć o tym, że w 1939 roku na nasz kraj napadło dwóch agresorów, a polski żołnierz z poświęceniem bronił obu granic, zarówno tej zachodniej, jak i tej wschodniej. Zaś za swoją bohaterską postawę poniósł często cenę najwyższą, skazany przez okupantów nie tylko na śmierć, ale i na zapomnienie. Pamięć o obrońcach Ojczyzny chcemy konsekwentnie przywracać.

Wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Wielkim w Zamościu o godzinie 16:00, wtedy też na płycie Rynku zapłonęły pierwsze znicze poświęcone Ofiarom Katynia, zwane „Iskrami Pamięci”. Z dwóch tysięcy lampek został ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy było znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier było tyle, ilu było Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Ze sceny głównej były recytowane fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia, a członkami ich rodzin. Podobnie jak w Warszawie, o godz. 17:00 odbył się panel dyskusyjny nt. znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. Wzięli w nim udział historycy i przedstawiciele stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska.

Około godziny 18:00 odbył się koncert orkiestry wojskowej. O godz. 19:00, z udziałem władz państwowych, samorządowych, rozpoczęła się wieczorna część wydarzenia. Po odegraniu Hymnu Państwowego i przemówieniach okolicznościowych, ok. godz. 20:00 odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna, który zakończył uroczystość.


„Iskra Pamięci” to patriotyczne wydarzenie, upamiętniające polskich obywateli, w tym oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś, że Polska, za którą cierpieli i oddali życie nadal o nich pamięta i pamiętać będzie.
Wydarzenie odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Organizatorem uroczystości jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Foto.J.Herc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *