80. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim – XI rekonstrukcja

Przygotowane ze szczególnym rozmachem widowisko historyczno-rekonstrukcyjne przywołujące pamięć o wydarzeniach z początku II wojny światowej odbyło się w niedzielę (15 września) w Dąbrowie Tomaszowskiej od mszy św. za wszystkich poległych, którzy oddali swoje życie za Wolną Polskę.

Szef do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzja 1580 z dn. 9 września 2019 przyznał medale Pro Patria osobom w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Ojczyzny.

Rekonstrukcja co roku przedstawia zdarzenia, które rozegrały się 18 września 1939 w okolicach Szarowoli i w czasie zdobywania wzgórza 318.

W tegorocznej rekonstrukcji tej pancernej bitwy udział wzięła cała masa czołgów rozpoznawczych TK, samochodów pancernych, armat i motocykli. Do 250 rekonstruktorów odtwarzających sylwetki: żołnierzy polskich i niemieckich oraz 30 osób postacie cywilne.

Przebieg rekonstrukcji: na łąkę wjeżdża  samochód PZInż. 302, wysiada z  niego oficer dowodzący całością wojsk polskich, dojeżdża do niego łącznik motocyklowy i podaje rozkaz. Narrator odczytuje treść rozkazu generała Tadeusza Piskora…

Na zakończenie odbyła się defilada podczas której uczestnicy zaprezentowali swoje umundurowanie: Wojska Polskiego, Obrony Narodowej, Policji Państwowej a także niemieckie oraz pojazdy i wyposażenie. Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski wręczył podziękowania uczestnikom rekonstrukcji za wspaniałe przypomnienie historii.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *