INGRES – wspomnienia sprzed 25 lat

W Galerii Fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury im. K. Makuszyńskiego w Zamościu 19.04.2017 r. o godz. 9:30 odbyło się otwarcie wystawy zdjęć Pana Andrzeja Szumowskiego pod nazwą „Ingres”, Otwarcie wystawy odbyło się z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej.
Na ekspozycji możemy obejrzeć 26 czarno- białych fotografii formatu 70 x 50, które upamiętniają to ważne wydarzenie dla regionu i kościoła.Otwarcie wystawy uświetniły występy grupy muzycznej i teatralnej z MDK-u.

Honorowy Patronat nad tym wydarzeniem objął Ordynariusz Diecezji Zamojsko- Lubaczowskiej, Jego Ekscelencja ks. Biskup Marian Rojek.

Ingres łac. ingredi – wchodzić – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.
Nowemu biskupowi hołd (homagium) składają biskupi pomocniczy, księża, zakonnicy i wierni świeccy. Kościół katolicki zaleca, aby odbywała się wtedy uroczysta procesja do kościoła katedralnego z udziałem duchownych i wiernych.
Ingres odbywa także papież, który będąc zwierzchnikiem Kościoła katolickiego równocześnie jest biskupem diecezjalnym Rzymu. Ingres papieski różni się jednak w kilku punktach od uroczystości innych biskupów diecezjalnych. Przykładowo papież otrzymuje Pierścień Rybaka jako symbol swojej władzy papieskiej, w ingresie uczestniczą patriarchowie i arcybiskupi Kościołów wschodnich.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *