„Wołyń. Bez komentarza ” – Spotkanie z okazji ukazania się książki

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu oraz Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” Oddział w Zamościu zaprosiło na spotkanie o Wołyniu przy okazji ukazania się książki „Wołyń. Bez komentarza.” 28 października 2016 r. (piątek) o godz. 16.30 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu.

Na spotkaniu prelegentami byli; Janina Kalinowska – Przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. Stowarzyszenie dokumentuje i gromadzi świadectwa ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu w latach 1939-1946. Za sprawą stowarzyszenia w Rotundzie Zamojskiej (miejscu martyrologii ludności Zamojszczyzny) powstała cela-krypta poświęcona pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu. Z inicjatywy Stowarzyszenia udało się ustawić 36 krzyży w miejscach, w których ukraińscy nacjonaliści dokonali mordów na ludności polskiej. Pierwsze krzyże zostały postawione w 1992 roku w Aleksandrówce i Kisielinie;
Maciej Marchewicz – dyrektor wydawniczy wydawnictw Fronda i Zona Zero. Spotkanie poprowadził Pan Łukasz Kot – Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Oddział w Zamościu.

Gościem specjalnym była pani poseł Ziemi Zamojskiej – Teresa Hałas

Książka „Wołyń bez komentarza” jest zbiorem materiałów źródłowych. Nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży i audycji radiowych, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe.

Ci, którzy ocaleli, opowiadają o życiu na Kresach, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze. Żadna książka naukowa nie opisze bezsennych nocy dzieci, które były świadkami okrutnej śmierci ich rodziców zadawanej rękami sąsiadów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *