„Wołyń. Bez komentarza ” – Spotkanie z okazji ukazania się książki

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu oraz Katolickie Stowarzyszenie “Civitas Christiana” Oddział w Zamościu zaprosiło na spotkanie o Wołyniu przy okazji ukazania się książki „Wołyń. Bez komentarza.” 28 października 2016 r. (piątek) o godz. 16.30 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, przy ul. Ormiańskiej 1 w Zamościu.

Na spotkaniu prelegentami byli; Janina Kalinowska – Przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu. Stowarzyszenie dokumentuje i gromadzi świadectwa ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu w latach 1939-1946. Za sprawą stowarzyszenia w Rotundzie Zamojskiej (miejscu martyrologii ludności Zamojszczyzny) powstała cela-krypta poświęcona pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu. Z inicjatywy Stowarzyszenia udało się ustawić 36 krzyży w miejscach, w których ukraińscy nacjonaliści dokonali mordów na ludności polskiej. Pierwsze krzyże zostały postawione w 1992 roku w Aleksandrówce i Kisielinie;
Maciej Marchewicz – dyrektor wydawniczy wydawnictw Fronda i Zona Zero. Spotkanie poprowadził Pan Łukasz Kot – Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Oddział w Zamościu.

Gościem specjalnym była pani poseł Ziemi Zamojskiej – Teresa Hałas

Książka „Wołyń bez komentarza” jest zbiorem materiałów źródłowych. Nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży i audycji radiowych, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe.

Ci, którzy ocaleli, opowiadają o życiu na Kresach, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze. Żadna książka naukowa nie opisze bezsennych nocy dzieci, które były świadkami okrutnej śmierci ich rodziców zadawanej rękami sąsiadów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.