Dzień Niepodległości 2014 w ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu

 

Nasza szkoła w październiku 2014 r. rozpoczęła przygotowania do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczne działania były bardzo ciekawe i innowacyjne.

Pierwszym przedsięwzięciem stał się udział naszych nauczycieli historii w II Ogólnopolskim Spotkaniu Członków Klubu Historii przy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Spotkanie odbyło się w Warszawie w dniach 24-25 października br. pod patronatem małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Udział w tych interesujących zajęciach i wykładach pozwolił na przeprowadzenie w naszej szkole różnorodnych działań związanych ze Świętem Niepodległości:

Zapal znicz legioniście

Młodzież ZSP Nr 5 w Zamościu brała udział w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego Zapal znicz legioniście. Celem akcji było uczczenie pamięci o Bohaterach Naszej Niepodległości. Na stronie http://www.muzeumpilsudski.pl/ w internetowym wykazie Legionistów Polskich wybierali żołnierza Legionów i zapalali dla Niego symboliczny ZNICZ PAMIĘCI. Dzięki tej akcji również Zamość stał się miastem, które pamięta o bohaterach walczących o odzyskanie naszej niepodległości.

Mamy Niepodległą

Do akcji Mamy Niepodległą nasza szkoła przystąpiła już po raz drugi. Akcja polegała na bezpłatnym wysyłaniu przez naszych uczniów i nauczycieli okolicznościowych kartek z pozdrowieniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Adresatami życzeń byli: bliscy, znajomi oraz osoby i instytucje współpracujące ze szkołą. Społeczność ZSP Nr 5 jako jedyna szkoła w Zamościu wysłała 400 pocztówek oraz wiele kartek wirtualnych.

Moja ojczyzna – Polska

Kolejnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości była patriotyczna akademia, która odbyła się 07 listopada 2014 r. o godz. 12.20 w świetlicy szkolnej. Na uroczystość przybył wieloletni gość – pan Jan Hawrylak – prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Profesorów ZSP Nr 5 w Zamościu. Członkowie koła recytatorskiego oraz zespołu wokalno-instrumentalnego „Canto” zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. Moja ojczyzna – Polska. Teksty narracyjne urozmaicono recytacją poezji: J. Tuwima, T. Różewicza, Z. Herberta, A. Słonimskiego. W trakcie akademii odśpiewano: hymn państwowy: Niepodległość trudne słowo; Miejcie nadzieję…;Niepodległa, niepokorna; Hymn Polski Podziemnej; Biały krzyż oraz pełną szlachetnej prostoty pieśń o Marszałku Piłsudskim Tam, w zułowskim dworku. Dla społeczności szkolnej akademia stała się cenną lekcją historii i wychowania poprzez podkreślenie rangi patriotyzmu w życiu każdego Polaka.

Manifestacja Patriotyczna na Rynku Wielkim

Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości przez społeczność ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu stał się udział delegacji młodzieży z klas mundurowych (klasy policyjne i wojskowe), pocztu sztandarowego, dyrekcji i grona pedagogicznego w Manifestacji Patriotycznej na Rynku Wielkim, organizowanej w ramach obchodów 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Dnia Niepodległości 11 listopada 2014 r. rozpoczęły się ceremoniałem wojskowym oraz wystąpieniem Prezydenta Miasta Zamościa pana Marcina Zamoyskiego. Poczet sztandarowy ZSP Nr 5 wraz z opiekunem złożyli wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tym bardziej byliśmy dumni z faktu, że nasza szkoła nosi imię zasłużonego bohatera. Uwieńczeniem obchodów Dnia Niepodległości była defilada na płycie Rynku Wielkiego w Zamościu z udziałem żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich. W marszu uczestniczyli również uczniowie klas wojskowych przygotowani przez podpułkownika Apolinarego Mizerskiego.

Wszelkie działania prowadzone przez ZSP Nr 5 w Zamościu potwierdzają słowa Prezydenta Bronisława Komorowskiego: tegoroczne Święto Niepodległości obchodzimy trochę inaczej, starając się podkreślić nie tylko zasługi z tytułu walki o wolność, ale zasługi z tytułu umacniania wolności, niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *