Szkwał nad Zamościem i ludzka tragedia

Sekundy szkwału nad Zamościem i zobaczcie jakie spustoszenie zrobiło, tragedia,.Powywracane garaże włącznie z przeniesieniem nawet samochodu w kierunku torów – jaka to siła natury.

Szkwał – nagły wzrost prędkości wiatru o co najmniej 8 m/s od prędkości początkowej powyżej 10 m/s. Może osiągać do 9 stopni w skali Beauforta. Szkwał trwa krótko, do kilku minut i może nieść ze sobą śnieg lub deszcz. Powstaje zazwyczaj tam, gdzie stykają się dwie masy powietrza o dużej różnicy temperatur. Bardzo często to zjawisko związane jest z chmurą cumulonimbus. Ostrzeżeniem przed możliwym szkwałem jest obecność na przodzie chmury burzowej tak zwanego wału szkwałowego. Szkwały mogą być związane z nawałnicą.

18 stycznia br., w Zamościu przy ul. Zamoyskiego w wyniku silnego podmuchu wiatru uszkodzeniu i przesunięciu na dalszą odległość uległ ciąg 19 blaszanych garaży połączonych ze sobą. Uszkodzone zostały także zaparkowane samochody. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Po dojeździe strażacy stwierdzili, że część garaży znajdowała się na torach kolejowych blokując przejazd, co spowodowało wstrzymanie ruchu pociągów. W pobliskim rowie znajdował się przewrócony samochód osobowy, a pięć kolejnych aut (znajdujących się w garażach została w niewielkim stopniu uszkodzona (zarysowania, uszkodzone powłoki lakiernicze i części karoserii). Działania zastępu
polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a przy pomocy wciągarki usunięto wraki garaży z torowiska.

Wstępnie straty oszacowano na kwotę ok. 150 tys. zł. Istotne znaczenie w zdarzeniu miała konstrukcja garaży oraz brak ich zamocowania do podłoża. W działaniach trwających niewiele ponad 1,5 godz. wzięło udział 1 zastęp z JRG Zamość oraz OSP Czołki i OSP Mokre.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *