Dzień Flagi Rzeczypospolitej w czasie COVID -19

W sobote 2 maja 2020 roku obchodzimy – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Majówka będzie inna przez ten nieszczęsny Covid-19.

W tym roku nie będzie wielkich zgromadzeń. Mamy w Zamościu bogaty, wzorcowy scenariusz obchodów Dnia Flagi. Z przyczyn epidemiologicznych pewnie zostanie okrojony do minimum. Wobec wielu zapytań, moja skromna podpowiedź: 2 maja na Rynku Wielkim tradycyjnie o godz. 12:00 po odegraniu hejnału Zamościa w asyście prezydenta Zamościa powinna być podniesiona flaga państwowa Rzeczypospolitej na maszt. Hymn Rzeczypospolitej towarzyszy podnoszeniu flagi państwowej. To nie wymaga udziału większej liczby osób a jest spełnieniem misji tego świątecznego dnia. W tym roku biało-czerwona flaga staje się też symbolem walki z epidemią oraz wyrazem wdzięczności dla wszystkich tych, którzy mimo pandemii koronawirusa chodzą do pracy .

– mówi Marek Kwiecień, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, autor, pomysłodawca i realizator zamojskich obchodów Dnia Flagi, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Ambasador “Dobrej Flagi.

Janek Cios:  – Covid 19 zdominował każdy temat…
Marek Kwiecień: – Janku na ceremonialny i weksylologiczny też ma wpływ. Świat chce uhonorować ofiary Covida-19 ale też tych co pozostają na służbie w szeroko pojętych zawodach medycznych i służbach mundurowych, przekazać słowa uznania, wsparcia i serdecznej wdzięczności. Najbardziej charakterystyczne weksylium wspierające personel służby zdrowia walczący z koronawirusem zaprojektowali członkowie Heraldica Słowenica i Heraldry Society of Słowenia. Weksylium antykoronne stała się dziś bardzo popularnym symbolem. Na białej płachcie o proporcjach 4:6 Laska Eskulapa stanowiąca symbol medycyny i sztuki lekarskiej na którą nałożono pokonaną i przewróconą koronę…

Janek Cios:  – …a inne
Marek Kwiecień: – opuszczanie do połowy masztu flagi państwowe Hiszpanii, Włoch czy Chin na znak żałoby aby upamiętnić ofiary epidemii koronawirusa.

23 marca 2020r belgijski król Filip podniósł białą flagę nad Pałacem Królewski w Brukseli na cześć pracowników służby zdrowia.

Janek Cios: a flaga Polski
Marek Kwiecień: Używanie flagi od dawna odgrywało ważną role w czasach kryzysu, a pandemia Covid-19 nie jest wyjątkiem. Są przykłady i pewnie będzie więcej. Pilscy Patrioci zachęcają mieszkańców Piły i regionu do włączenia się w akcję Wywieś flagę. Organizatorzy chcą podziękować nie tylko lekarzom i personelowi medycznemu, ale również sprzedawcom, kurierom i pracownikom produkcji.

Myślę, że należy im się podziękowanie, ale wykonane w ten sposób, by mogli je zobaczyć codziennie jadąc przez miasto do pracy. Zauważą flagę Polski i będą wiedzieć, że o nich myślimy – wyjaśnia zamysł akcji Damian Jagła z Pilskich Patriotów.
Od kilku tygodni na ścianie Matterhorna w Alpach Pennińskich (4478 m n.p.m.) wyświetlane są flagi państw zmagających się z pandemią koronawirusa. 24 kwietnia 2020 roku o godz. 23.20 pojawiła się iluminacja świetlna z polską flagą. W ten sposób artysta Gerry Hofstetter i mieszkańcy Zermatt w Szwajcarii solidaryzują się ze wszystkimi, którzy walczą z koronawirusem. Po raz pierwszy na szczycie Matterhorn świetlna iluminacja pojawiła się 24 marca 2020 roku

Janek Cios: Dopytam jeszcze, czy w przestrzeni publicznej Polski znajdziemy jakąś nazwijmy, flagę opatrznościowa…
Marek Kwiecień: Myślę, że w swojej symbolice jest to flaga Radzymina. Flaga samorządowa o proporcji 5:8, gdzie na środkowej części płata zamieszczony jest herb Gminy, Oko Opatrzności w trójkącie żółtym otoczonym promieniami białymi. Historia Herbu sięga początków XVIII wieku, gdy miasto nawiedzała zaraza zwana “morowym powietrzem”. Powszechnie modlono się wtedy do Boga o odwrócenie od miasta tej strasznej w skutkach epidemii. Stawiano też przebłagalne krzyże z podwójnymi ramionami. Po wygaśnięciu zarazy mieszkańcy Radzymina uwierzyli, że w tych trudnych dniach Oko Opatrzności Bożej czuwało nad miastem, co wyraziło się dość łagodnymi skutkami epidemii. Po raz drugi Oko Opatrzności miało wpływ na historię Radzymina w  sierpniowych dniach 1920 roku, kiedy na radzymińskich polach odparta została nawała bolszewicka.

Janek Cios: Bardzo dziękuję za rozmowę.
foto archiwum prywatne Marek Kwiecień

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *