WSCHODNIA 2021 – zaprasza Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Fotografii WSCHODNIA 2021 To 6-ta edycja tego festiwalu.

Będzie prezentowanych 5 wystaw, 3 już są wystawione:

Galeria BipeArt, Biblioteka Pedagogiczna – Alicja Przybyszowska – “prześwietlenia”;

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają na wystawę fotografii Alicji Przybyszowskiej „Prześwietlenia”. Wernisaż odbył się 1 lipca o godz. 14.00 w Galerii BipeArt Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu przy ul. Sienkiewicza 5. Wystawa zainaugurowała Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2021.

Fotografie prezentowane na wystawie „Prześwietlenia” powstawały przez 25 lat. Zostały one wykonane techniką łączenia obrazów, na jednym zdjęciu można zobaczyć kilka elementów, m.in. obiekty sakralne czy pejzaże. Scenerię fotografii stanowi Łemkowszczyzna, która dla autorki jest krainą magiczną, miejscem odpoczynku, ale i bolesnych wspomnień. Autorka „prześwietla” zagubione gdzieś wśród gór Beskidu Niskiego zakątki, które dawniej tętniły życiem, aby przekazać energię tych miejsc, ludzi, tradycji, symboli.

Alicja Przybyszowska to artystka fotograf, członkini Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców (AFRP), a także tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych salonów fotograficznych, na których zdobyła imponującą liczbę ponad 90 nagród.

Wystawę będzie można oglądać do 15 sierpnia 2021 r. Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2021 jest współfinansowany przez Miasto Zamość. Serdecznie zapraszamy!

 


Galeria Fotografii STYLOWY, CKF Stylowy – Grupa Twórcza MODERN PICTORIAL PHOTO – “Roztocze pictorialnie”;

Grupa Twórcza Modern Pictorial Photo powstała w marcu 2020, w ramach działalności Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Do grupy należą członkowie oraz sympatycy Fotoklubu RP. Ideą powstania grupy jest chęć popularyzacji tak mało znanej dziedziny fotografii jaką jest pictorializm i to w swoim współczesnym wydaniu. Fotografia pictorialna polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przezeń odbitkę. Pictorializm to swoiste malowanie zdjęcia co w przeciwieństwie do tradycyjnej fotografii sprawia że w tym nurcie nie ma dwóch identycznych zdjęć. Jednakże co bardzo ważne zdjęcia powstają nie tylko poprzez odwzorowanie obiektu w jak najlepszej jakości, z zachowaniem szczegółów i perspektywy ale przede wszystkim poprzez operowanie światłem.

We wrześnie 2020 roku siedmiu uczestników grupy gościło na plenerze ‘’Sobiepan’’ w Horyńcu-Zdrój, zwiedzaliśmy Roztocze Wschodnie. Zauroczyły nas cudne drewniane cerkwie, niemalże w każdej miejscowości odkrywaliśmy architektoniczną perełkę. Prezentujemy efekt naszych fotograficznych podróży, w klimatach pictorialnych, tak jak czujemy ten niezwykły rejon Polski.

 

Galeria ExLibris, Książnica Zamojska – Fotoklub 9×12, Kijów, Ukraina – “Retro-portrety ze świata jednej ulicy”.

Retro-portrety ze świata jednej ulicy

Retro jest jak podróż wehikułem czasu. To sposób, aby poczuć styl i okoliczności życia z przeszłości bez niebezpieczeństwa. Dla niektórych jest powrotem do własnej młodości lub młodości rodziców. Dla innych to zabawa i reinkarnacja. W każdym razie to przyjemne uczucie. Postacie z przeszłości wydają się bardziej eleganckie i szlachetne. Wiele osób chce być takimi jak oni. W dzisiejszych czasach festiwale retro stały się popularne. Dla zabytkowych miast takie wydarzenia są niezbędną częścią wizerunku. Uczestnicy festiwalu przygotowują się do nich z wyprzedzeniem: szyją stylowe ubrania, dobierają dodatki.

W tradycję kulturową angażują się nie tylko mieszkańcy danego miasta, ale także jego goście. Większość zdjęć z tej wystawy została wykonana w Równem na Ukrainie. Co roku w środku lata odbywa się tu „Festiwal ulicy Pocztowej” – retro święto najmniejszej alejki w centrum miasta. Autorzy postanowili również dodać zdjęcia z innych miast w Polsce i Gruzji, aby pokazać uniwersalność zjawiska i wspólne odczucia mieszkańców różnych krajów. W wystawie wzięli udział fotografowie z Kijowa (Ukraina) i Tbilisi (Gruzja): Nata Zwiadadze, Stanisław Potanin, Wołodymyr Cyba, Andrij Czekanowski.

Ретро – це як мандрівка на машині часу, спосіб відчути на собі стиль і обставини
життя минулого без небезпеки. Для когось – це дотик до власної молодості чи
молодості батьків. Для інших – гра і перевтілення. В будь-якому разі, це приємні
відчуття. Персонажі минулого здаються більш елегантними і шляхетними. Багатьом
хочеться бути схожими на них. Нині стали популярними ретро-фестивалі. Для
історичних міст такі події є необхідною частиною образу. Учасники фестивалів
готуються до них заздалегідь: шиють стильний одяг, підбирають аксесуари.
Причетними до культурної традиції стають не тільки мешканці певного міста, а і його
гості. Більшість фотографій з цієї виставки зроблені в місті Рівне в Україні. Тут
щорічно серед літа проходить «Фестиваль вулиці Поштової» – ретро-свято
найменшого провулка в центрі міста. Автори вирішили також додати фотографії з
інших міст Польщі і Грузії, щоб показати універсальність явища і спільність почуттів
мешканців різних країн. У виставці взяли участь фотографи з Києва (Україна) і
Тбілісі (Грузія): Ната Звіададзе, Станіслав Потанін, Володимир Циба, Чекановський
Андрій.

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *