9. ZFF „Spotkania z historią” – pozakonkursowe projekcje filmowe

Premierowy pokaz reportażu „Rotunda Zamojska – Niezatarta Pamięć” otworzył blok filmów pozakonkursowych, prezentowanych na tegorocznym 9. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”. Filmy można było obejrzeć 19 sierpnia 2021 od godz. 12:30 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9. Karnety już w sprzedaży!

W bloku filmów pozakonkursowych wyświetlone zostały cztery produkcje.

Reportaż „Rotunda Zamojska – Niezatarta Pamięć” to materiał filmowy prezentujący zrewitalizowaną w bieżącym roku rotundę zamojską w ujęciu historycznym oraz jako miejsce pielęgnowania pamięci i edukacji.

Poza reportażem widzowie „Spotkań z historią” zobaczyli dokument Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego „Przełamać barierę strachu” o niezłomnej postawie ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Link do filmu TUTAJ

 

oraz „Kanał Augustowski – dzieło życia Ignacego Prądzyńskiego” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego – film o fenomenie sztuki inżynierskiej na światowa skalę i niezwykłych okolicznościach budowy tytułowego kanału.

Link do filmu TUTAJ

Pokaz filmów pozakonkursowych zakończyła projekcja dokumentu Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków „Mocni Nadzieją”. Film przywołuje wydarzenia Lubelskiego Lipca ’80. Autorzy przypominają historię, która przez lata kształtowała ducha narodu, ukazują też rolę duchowych przywódców Polski: Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę – Papieża Polaka.

Link do filmu TUTAJ

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. “Spotkania z historią” to przedsięwzięcie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *