9. ZFF „Spotkania z historią” – pierwsze filmy konkursowe

9. ZFF „Spotkania z historią” rozpoczęły się (19.08.2021). W pierwszym bloku filmowym widzowie mogli obejrzeć pierwsze filmy z trzynastu filmów, które powalczą o statuetkę „Zamość – Perła Renesansu”

Filmy w pierwszym bloku konkursowym.

Pokaz konkursowy: Hetman, reż. K. Czeczot (12’) –

CZAS TRWANIA:12 min.

REZYSERIA:Krzysztof Czeczot

SCENARIUSZ:Krzysztof Czeczot, Wojciech Kalwat

GATUNEK:animacja

OPIS:Kanwą filmu są losy hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W tworzeniu scenariusza pełną garścią czerpaliśmy z opracowań historycznych i bogatych przekazów źródłowych: dokumentów, opinii o hetmanie i jego osobistych pism: listów, testamentów, ale i literackich dzieł ze wspaniałym Początkiem i progresem wojny moskiewskiej. To wyjątkowy i świetnie napisany utwór. Charakteryzuje się czystą i piękną polszczyzną, elegancką i niezwykle celną w opisach. Ta literacka spuścizna wiele mówi o hetmanie i motywach jego działań w okresie dymitriad i wojny z Moskwą. Źródłem dla odtworzenia wyglądu przedstawionych postaci są liczne portrety z epoki – tak malarskie, jak i rzeźbiarskie. Dotyczy to zarówno samego hetmana, jak i innych bohaterów opowieści. Wygląd Żółkiewskiego wzorowany jest nie na najbardziej ikonicznym wyobrażeniu, czyli rzeźbie nagrobnej z żółkiewskiej kolegiaty, lecz na portrecie nieznanego siedemnastowiecznego malarza, ze zbiorów Muzeum… po projekcjach odbywało się spotkanie z twórcą

 

Pokaz konkursowy: Służyliśmy u Amerykanów, reż. M. Mazanek-Wilczyńska (28’) –

CZAS TRWANIA:28 min.

REZYSERIA:Monika Mazanek-Wilczyńska

SCENARIUSZ:Monika Mazanek-Wilczyńska

GATUNEK:reportaż filmowy 

OPIS:Historia polskich oddziałów przy armii amerykańskiej w Niemczech i Francji, które istniały w latach 1945-1990, przez które przewinęło się około 160 tys. Polaków. Próba uchwycenia pamiątek, które zostały po tych żołnierzach. Link do filmu TUTAJ

Pokaz konkursowy: Sportowcy w Powstaniu Warszawskim, reż. M. Brama (43’) –

CZAS TRWANIA:43 min.

REZYSERIA:Małgorzata Brama

SCENARIUSZ:Małgorzata Brama, Marcin Strauchold

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Historia sportowców, olimpijczyków, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim. W filmie obok powstańców wystąpią czołowi polscy sportowcy: Andrzej Supron, Jacek Wszoła, Paweł Skrzecz, Marian Woronin czy Andrzej Strejlau.

Pokaz konkursowy: Opowieść o Miłości, reż. R. Bryll (39’) –

CZAS TRWANIA:39 min.

REZYSERIA:Rafał Bryll

SCENARIUSZ:Rafał Bryll

GATUNEK:dokumentalny

OPIS:Miłość Żydówki i Polaka, piękne chwile, wojna i mrożące krew wydarzenia. Bogdan Jastrzębski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, wraca do czasów Wojny, kiedy zakochał się w tej jedynej, na całe życie – Krystynie Geisler, Żydówce. Pierwsze randki, nieśmiałe pocałunki, dramat Żydów w częstochowskim getcie oraz brawurowa akcja na ulicach Częstochowy, tuż pod okiem Niemców, która była jedyną możliwością ocalenia życia ukochanej Bogdana. Udało się, żyli długo i szczęśliwie. Film jest połączeniem klasycznego dokumentu oraz filmu animowanego. Animacje – Łukasz Rusinek.

Link do filmu TUTAJ

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *