Inauguracja 9. ZFF „Spotkania z historią”

Rozpoczęła się 9. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Podczas inauguracji na Rynku Wielkim w Zamościu twórcy, których filmy znalazły się w konkursie festiwalowym, odebrali nominację do nagrody „Zamość – Perła Renesansu”. Wydarzenie uświetnił koncert zatytułowany „Polska muzyka filmowa” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Do konkursu 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego zakwalifikowało się 13 produkcji dokumentalnych. Wśród nich jest: 10 filmów dokumentalnych, 1 animacja i 2 reportaże filmowe. W tegorocznej edycji „Spotkań z historią”, konkurs po raz pierwszy został rozszerzony o dwie kategorie: najlepsze zdjęcia oraz najlepszy montaż.

Festiwalowe zmagania rozpoczęły się pokazem animacji „Hetman”, reż. K. Czeczot, przybliżającej postać Stanisław Żółkiewskiego. W pierwszym bloku konkursowym festiwalowa publiczność obejrzała także reportaż Moniki Mazanek-Wilczyńskiej „Służyliśmy u Amerykanów” oraz filmy dokumentalne „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” Małgorzaty Bramy i „Opowieść o Miłości” Rafała Brylla.

Festiwal potrwa do soboty. Przed widzami jeszcze 9 filmów konkursowych oraz wydarzenia specjalne: 20 sierpnia o godz. 19:00 Master Class Roberta Kaczmarka, 21 sierpnia godz. 15:00 pokaz przedpremierowy najnowszego filmu Marii Dłużewskiej „Z Gwiazdami podróż bez końca” z udziałem bohaterów filmu. Festiwal zakończy gala finałowa (21.08.2021, godz. 21:00, Rynek Wielki), na której poznamy laureatów tegorocznej edycji „Spotkań z historią”. Wydarzenie uświetni koncert Józefa Skrzeka „Dwa księżyce i miłość”. Szczegółowe informacje i program festiwalu: www.zamoscfilmfestival.pl

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

W godzinach popołudniowych o 9. ZFF „Spotkania z historią” w Zamościu mogli usłyszeć i zobaczyć widzowie w kanale telewizyjnym TVP Historia – współorganizatorze ZFF „Spotkania z historią”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *