Zamość – 11 listopada, Marsz Niepodległości

11 listopada, mieszkańcy Zamościa również  uczcili 105 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy klubie 3 batalionu zmechanizowanego przez władze samorządowe, służby mundurowe, organizacje społeczne. Następnie uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego w Zamościu trzymając flagę b-cz oraz uczestnicy spotkania uformowali Marsz Niepodległości, który przy pieśniach patriotycznych i tekstach m.in Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy św.Jana Pawła II przeszedł ulicami Zamościa na Rynek Wielki.

Pieśni patriotyczne na przestrzeni dziejów podtrzymywały na duchu, dodawały nadziei i odwagi.
Pieśni legionowe mają niezaprzeczalne zasługi także w krzewieniu polskości. Powstawały często spontanicznie, w marszu i bitwie, na kwaterach i w okopach. Śpiewano je do zasłyszanych melodii ludowych. Nierzadko miały kilku autorów: do istniejących pierwszych zwrotek ktoś inny dopisywał kolejne, jeszcze inny – następne.
Wyjątkowość pieśni żołnierskich, w tym legionowych, polega na ich autentyczności.

Pod koniec XVIII wieku trzy sąsiadujące z nami państwa – Prusy, Austria i Rosja – inspirując antagonizmy religijne, podzieliły między siebie terytorium Polski.

Przez 123 lata nasze państwo nie istniało na mapie Europy. Zaborcy robili wszystko, by ograniczyć język, wymazać tradycję i kulturę Polaków. Wolność, którą Polska odzyskała po tylu latach niewoli jest ogromną wartością. Dziś, w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspominamy słowa Jana Pawła II, który o wolność walczył przede wszystkim słowem.

Powiedział : „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego.”

ROMAN DMOWSKI jeden z ojców niepodległej Polski:
„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.” „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.” „Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien
sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę.” „Ojczyzna to przede wszystkim naród , a potem państwo : bez narodu nie ma państwa .” „Przyszłość należy do tych, co mają ideę, wiarę w nią i zdolność poświęcenia. „

Ignacy Jan Paderewski – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk.
Mówiono o Paderewskim, jeszcze w czasach mu współczesnych, że był podwójnym bohaterem: sztuki i ojczyzny. Jako artysta potrafił swoją sztuką i siłą swojego talentu zachwycać oraz porywać największe audytoria. Dzięki temu mógł utorować sobie drogę do świata polityki i w efekcie uczynić wiele dobrego dla ojczyzny, którą wielbił, szanował i której służył ponad wszystko.

Pani Małgorzata Farion, przygotowująca teksty do dzisiejszego marszu powiedziała – Dziękuję tym, którzy pomogli przy organizacji Marszu – młodzieży ZSP Nr 5 im. Józefa Piłsudskiego wraz z Opiekunami. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Ks. Marcina Dańków – Wikariuszowi parafii pw. Św. Bożej Opatrzności za obsługę nagłośnienia, Ks. Markowi Mazurkowi – Proboszczowi Parafii pw. Świętego Brata Alberta za użyczenie nagłośnienia, Pani Agnieszce Witkowskiej za użyczenie samochodu melexa, Pani Monice Poździk, Panu Wojciechowi Suchowiczowi, Mediom – Życie Zamościa, Nowy Kurier Zamojski, roztocze.net, TVP Lublin za transmisje z Marszu Niepodległości w Zamościu.

Na koniec spotkania wszyscy wysłuchali Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, pieśni I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.znanej również pod tytułem Legiony to żołnierska nuta – My, Pierwsza Brygada („Legiony”)

Dla wszystkich wątpiących co do eksponowania b-cz na Marszu Niepodległości czy było dobrze odsyłamy do tekstu pana Marka Kwietnia wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, autora, pomysłodawcy i realizatora zamojskich obchodów Dnia Flagi, wykładowcę Wyższej Szkoły Humanistyczno Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, Ambasadora “Dobrej Flagi” TUTAJ

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *