Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 2 i 3 „Spotkania z historią”

W Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu  trwa już drugi dzień 11. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Kolejny dzień możliwości obejrzenia najnowszych filmów historyczno – dokumentalnych , ponieważ wyprodukowane w 2022 i 2023 roku. Każdy z twórców jak można zobaczyć ogląda z ciekawością materiały kolegów z branży. Filmy, które zaskakują tematami jak i zastanawiają do jakiej podłości jest zdolny człowiek.

Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 2
  • 10:00 Pokaz konkursowy: Na zawsze Melomani, reż. R. Mierzejewski – po projekcji spotkanie z twórcą
  • NA ZAWSZE MELOMANI

    REZYSERIA:Rafał Mierzejewski               SCENARIUSZ:Igor Mertyn

    Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, Antoni Studziński – Melomani. To o nich opowiada ten film. Historię zespołu jazzowego, który powstał na przełomie 1949 i 1950 roku w Łodzi, poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Andrzeja Dąbrowskiego i innych.

  • 11:35 Pokaz konkursowy: Mulier Fortis. Kobieta mężna, reż. A. Kraśnicki – po projekcji spotkanie z twórcą
  • MULIER FORTIS. KOBIETA MĘŻNA

    REZYSERIA:Adam Kraśnicki                 SCENARIUSZ:Adam Kraśnicki

    Film jest opowieścią o fenomenie kobiety, która jawi się nam jako Mulier Fortis Kobieta Mężna. W filmowym portrecie Zofii Kossak poznajemy jej osobowość, wartość dzieła jej życia doświadczanego zarówno miłością, jak i cierpieniem. Refleksją o bohaterce tego filmu dzielą się członkowie rodziny – Anna Fenby Taylor i Francois Rosset, Barbara Gruszka-Zych, prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, dr Joanna Jurgała-Jureczka, prof. Ryszard Koziołek, dr Andrzej Sznajder, ks. Jerzy Szymik, Krzysztof Zanussi.

    13:00 Pokaz konkursowy: Sad dziadka, reż. K. Starnawski – po projekcji spotkanie z twórcami

    SAD DZIADKA

    .REZYSERIA:Karol Starnawski           

    :Karolina, młoda Polka, wyrusza na wędrówkę przez Wołyń, skąd pochodzi jej rodzina. Jej krewni zginęli w tzw. rzezi wołyńskiej w 1943 roku. Ta trauma ciągle boli. Karolina wędruje pieszo, towarzyszy jej z kamerą ukraiński operator Oleksandr. Rozmawiają z mieszkańcami Wołynia o przeszłych wydarzeniach. To film o okruchach dobra, o pamięci i godzeniu się z własną przeszłością. To głos młodego pokolenia w procesie polsko-ukraińskiego pojednania.

     

Konkursowe projekcje filmowe – blok filmowy 3

15:30 Pokaz konkursowy: Ponary. Odmiana przez przypadki, reż. P. Kuciński – po projekcji spotkanie z twórcą.

PONARY. ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI

REZYSERIA:Piotr Kuciński              SCENARIUSZ:Piotr Kuciński

To jest drugi Katyń – tak o masowej eksterminacji w wieleńskich Ponarach mówią historycy. Dlaczego tak mało wiemy o mordzie 100 tys. osób? Dlaczego do dzisiaj na Litwie wydarzenia z okresu II wojny światowej są tematem tabu. Informacje o udziale Litwinów w likwidacji żydowskiej i polskiej inteligencji w litewskich podręcznikach do historii są zdawkowe. Film jest próbą ocalenia od zapomnienia tragicznych wydarzeń w wileńskich Ponarach. Przed II wojną światową Ponary były sielankową miejscowością. Przyjeżdzał tutaj Józef Piłsudski na wypoczynek. Przy stacji kolejowej wybudowano domki letniskowe, a mieszkańcy II RP doceniali walory przyrodnicze tego miejsca. Ponary dzisiaj kojarzą się Polakom i Żydom z masową śmiercią. W latach 1941-1944 zamordowano tu około 70 tys. Żydów i około 20 tys. Polaków. Egzekucji w Ponarach dokonywały oddziały niemeckie operacyjne Sonderkommando, a następnie Litewski Oddział Specjalny Ypatingas Burys, w którego skład…

16:30 Pokaz konkursowy: Rozmowy z Jerzym Mierzejewskim, reż. K. Heyke – po projekcji spotkanie z twórcą.

ROZMOWY Z JERZYM MIERZEJEWSKIM

REZYSERIA:Krzysztof Heyke               SCENARIUSZ:Krzysztof Heyke

Film dokumentalny opierający się na rejestracjach rozmów z Jerzym Mierzejewskim przeprowadzonych w ostatnich latach życia Profesora: 2000-2012. Materiały te nie zostały nigdy upublicznione, powstawały w trakcie prywatnych spotkań, przede wszystkim w pracowni malarskiej z Mierzejewskim. Rejestracja rozmów odbywała się za zgodą Profesora, nie była wyreżyserowana, rozwijała się spontanicznie, dotyczyła często zagadnień związanych z aktualnie malowanym obrazem.

 17:15 Pokaz konkursowy: 601. Tragedia Buczy, reż. A. Żądło – po projekcji spotkanie z twórcą.

601. TRAGEDIA BUCZY

REZYSERIA:Agnieszka Żądło            SCENARIUSZ:Agnieszka Żądło

Film opowiada historie kilku osób, które połączyła tragedia, jaka rozegrała się w czasie okupacji rosyjskiej pod Kijowem w marcu i kwietniu 2022 roku. Bohaterów zastajemy w punkcie, w którym już pierwszy “kurz” dramatu, rozgrywającego się na oczach świata, opadł. Ale czy w ich życiu to, co straszne, naprawdę się skończyło? Oczywiście nie.

18:15 Pokaz konkursowy: Dziwak? Interpretacje, reż. A. Duda – po projekcji spotkanie z twórcami

DZIWAK? INTERPRETACJE

REZYSERIA:Anna Duda              SCENARIUSZ:Anna Duda

Jak to by było być Norwidem? Bo wszyscy mówią, że geniusz, ale że dziwak, że samotnik, że nieszczęśnik, że nikt go nie rozumiał, że z życiem niespecjalnie dał sobie radę, że skazany na zły los, że kochał w uniesieniu bez wzajemności, zmarł w biedzie w przytułku, a i po śmierci pochowano go obok tych, których specjalnie nie lubił. A co jeśli to mit? Co jeśli Norwid był towarzyski, lubiany, współpracował z Polonią na emigracji? Co jeśli się stylizuje, bo jego wybór wynika z obserwacji życia?

Organizatorami 11. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasta Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

TVP Historia

📣 Dołącz do naszej #zabawy!
📍 Wyrusz do Miasto Zamość na 11. edycję ZAMOJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO “SPOTKANIA Z HISTORIĄ”. 🙌 Baw się dobrze, a przy okazji zdobądź gadżety od TVP Historia.
👉 Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkową zabawę! Jak do niej dołączyć? To proste. Wystarczą 3️⃣ kroki!⬇️
1. Zrób sobie zdjęcie w Zamościu podczas festiwalu w dniach 17-19.08.2023
2. Opublikuj je w tym samym dniu na Instagramie.
3. Oznacz instagramowy profil TVP Historia.
A my wyślemy do Ciebie gadżety z logo naszej anteny!
📸 Zdjęcie może być klasycznym #selfie, ale możesz także pokazać, jak bawisz się z rodziną i przyjaciółmi.
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *