“Niedzielny spacer i inne martwe natury” Pawła Żaka w Ratuszu

W Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu nowa wystawa. Tym razem Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne serdecznie zaprosiło 30 września 2016 roku (w piątek) o godzinie 17:00 wszystkich na uroczyste otwarcie wystawy fotografii Pawła Żaka pt. “Niedzielny spacer i inne martwe natury”.

W cyklu martwych natur podejmuję próbę nadania przedmiotom potocznym, spotkanym z przestrzenią biało nakrytego stołu znaczeń symbolicznych zarówno odnoszących się do sfery szeroko pojętego sacrum jak i intensywnego doświadczania codzienności. Jednocześnie staram się unikać formułowania komunikatu ideologicznego, pozostawić sferę znaczeń otwartą na interpretację.

O tych pracach pisał m.in. Bogdan Konopka w tekście „O martwych natur wskrzeszeniu“: „…Wprawdzie najczęściej nie ma na stole żadnych naczyń, niemniej przed naszymi oczami odbywa się jakieś niepokojące, nieznane i niezrozumiałe misterium… Chwilami ma się wrażenie, ze to nie stół, nie pamiątka Ostatniej Wieczerzy z poplamionym obrusem; lecz łoże śmierci po ostatnim namaszczeniu z niepotrzebnym całunem, z którego wyparowało zarówno ciało jak i duch nie pozostawiając znaczących śladów…”

Paweł Żak – W jego twórczości można wyróżnić dwa nurty: fotografii inscenizowanej o charakterze symbolicznym i studiów z natury najczęściej roślin, owoców, czasem pejzażu. Wiele jego prac powstaje przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.
Studiował nauki społeczne na UW. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Doktor fotografii.
Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa UW i w WSF ZPAF. Członek ZPAF od roku 1995. Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998.
Prace w kolekcjach m.in.: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Wystawa, współfinansowana przez Miasto Zamość oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie, czynna będzie w dniach: 30.09.2016 – 02.11.2016 w Galerii Fotografii Ratusz.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *