Szlakiem Emancypantek i Patriotek w zamojskim Arsenale

W najbliższą środę, 12 września w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał otwarta zostanie wyjątkowa wystawa „Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku” nawiązująca do 100. rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce.

Wystawa jest głównym punktem projektu „Szlakiem Emancypantek i Patriotek” a jej celem jest pokazanie kobiet, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę: o niepodległość i równouprawnienie. Toczyła się ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Polki aktywnie angażowały się w działalność niepodległościową: uczestnicząc w powstaniach narodowych, wspierając legionistów w czasie I wojny światowej, prowadząc działalności konspiracyjno – bojową, organizując tajną oświatę, walcząc piórem o zachowanie tożsamości narodowej. Równolegle do tych działań rozwijał się w Polsce ruch emancypacyjny, którego aktywistki działały na wcześniej wymienionych polach. Ostatnia część wystawy opowiada o kobietach, które równie godnie walczyły o drugiego człowieka w czasie II wojny światowej. Temat przedstawiono w ujęciu ogólnym jak i lokalnym.

Wystawę wzbogaci kolekcja zabytkowych ubiorów pochodzących głównie z okresu XIX wieku, której twórcą jest Anna Moryto. W kolekcji zawiera się największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien. Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia, które zostaną zaproponowane uczestnikom w formie: wykładów, spotkań i warsztatów tematycznych.

Projekt “Szlakiem Emancypantek i Patriotek” realizowany jest w ramach programu „Patriotyzm Jutra” i został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Oficjalne otwarcie wystawy w środę, 12 września o godz. 14.

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wystawie na plakacie poniżej

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *