„Pokój i Dobro” hasłem III Orszaku Trzech Króli w Zamościu

Dzisiaj w dn. 6 stycznia dniu święta katolickiego Objawienia Pańskiego – Trzech Króli ulicami Zamościa pomimo dużego mrozu bo około – 15 st.C przeszedł  III Zamojski Orszak Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” .

Scenariusz tegorocznego Orszaku nawiązywał do stworzenia świata. Wraz z Trzema Królami wyruszyliśmy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów poszukiwali Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata i Życiu Człowieka

III Zamojskiego Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” rozpoczął się mszą św. o godz.10.30 w Katedrze Zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego , który w kazaniu powiedział min…,, dzisiejsze święto jest okazją do tego żeby zweryfikować nasze postawy , postawy w naszej wierze i dlatego do dzisiejszego marszu są zaproszeni duszpasterze i ludzie świeccy. Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Jezusa też weryfikowali swoje ofiary. Przybyli do Jezusa oddali Mu pokłon i wrócili inną droga do swojej krainy , wrócili odmienieni, inni niż byli dotychczas i taki cel i sens ma to wydarzenie dzisiaj przeżywane. To nasze wyznanie wiary przed ludźmi. My też mamy powrócić dzisiaj do swojego domu odmienieni, inni w wierze….”

Na znak rozpoczęcia  III Zamojskiego Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” z dzwonnicy Katedry Zamojskiej aniołowie wystrzelili w niebo kolorowe konfetti .

Orszak Zamojski składał się z pięciu scen biblijnych;

Pierwsza scena biblijna – „Rozesłanie Aniołów” – taras widokowy (dzwonnica) przy Katedrze – Teatr Ognia „Utopia”. Druga scena biblijna – przy Nowej Bramie Lubelskiej „DWÓR HERODA” – Grupa Teatralna „Jednak Warto” działająca przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Trzecia scena biblijna – Schody kościoła O.O. Franciszkanów „SZAŁAS PASTUSZKÓW” – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej: Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Parafii pw. św. Michała Archanioła; Warsztat Terapii Zajęciowej w Zamościu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu; Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zamościu i czwarta scena biblijna– przejście przez „Bramę do Nieba” – ul. Moranda oraz piąta scena biblijna – Rynek Wielki – „STAJENKA BETLEJEMSKA”- młodzież, nauczyciele, rodzice Zespołu Szkół Nr 3 w Zamościu.

Podczas Orszaku śpiewane były kolędy i pastorałki „okrzyki” napisane specjalnie dla naszego Orszaku, Kulminacyjnym punktem Orszaku było oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus przez Trzech Króli i wszystkich zebranych na Rynku Wielkim w Zamościu.

W trakcie trwania przemarszu ulicami Miasta Zamość, ruch drogowy zabezpieczony był przez służby – Straż Miejską, Policję, OSP Gminy Zamość, które również zadbała o bezpieczeństwo uczestników Orszaku.
Na Rynku Wielkim znajdowała się  szopka z żywymi zwierzętami, były też koksowniki do ogrzania sie, gorące napoje i grochówka żołnierska, oraz słodkie „szczodraki” zamojskie i „gwiazdki królewskie”.

III Orszak Trzech Króli w Zamościu odbywał się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka, Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *