„Pokój i Dobro” hasłem III Orszaku Trzech Króli w Zamościu

Dzisiaj w dn. 6 stycznia dniu święta katolickiego Objawienia Pańskiego – Trzech Króli ulicami Zamościa pomimo dużego mrozu bo około – 15 st.C przeszedł  III Zamojski Orszak Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” .

Scenariusz tegorocznego Orszaku nawiązywał do stworzenia świata. Wraz z Trzema Królami wyruszyliśmy w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy, pasterze narodów poszukiwali Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata i Życiu Człowieka

III Zamojskiego Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” rozpoczął się mszą św. o godz.10.30 w Katedrze Zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariusza Leszczyńskiego , który w kazaniu powiedział min…,, dzisiejsze święto jest okazją do tego żeby zweryfikować nasze postawy , postawy w naszej wierze i dlatego do dzisiejszego marszu są zaproszeni duszpasterze i ludzie świeccy. Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli do Jezusa też weryfikowali swoje ofiary. Przybyli do Jezusa oddali Mu pokłon i wrócili inną droga do swojej krainy , wrócili odmienieni, inni niż byli dotychczas i taki cel i sens ma to wydarzenie dzisiaj przeżywane. To nasze wyznanie wiary przed ludźmi. My też mamy powrócić dzisiaj do swojego domu odmienieni, inni w wierze….”

Na znak rozpoczęcia  III Zamojskiego Orszaku Trzech Króli pod hasłem „Pokój i Dobro” z dzwonnicy Katedry Zamojskiej aniołowie wystrzelili w niebo kolorowe konfetti .

Orszak Zamojski składał się z pięciu scen biblijnych;

Pierwsza scena biblijna – „Rozesłanie Aniołów” – taras widokowy (dzwonnica) przy Katedrze – Teatr Ognia „Utopia”. Druga scena biblijna – przy Nowej Bramie Lubelskiej „DWÓR HERODA” – Grupa Teatralna „Jednak Warto” działająca przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności oraz studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. Trzecia scena biblijna – Schody kościoła O.O. Franciszkanów „SZAŁAS PASTUSZKÓW” – uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej: Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Parafii pw. św. Michała Archanioła; Warsztat Terapii Zajęciowej w Zamościu Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu; Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Zamościu i czwarta scena biblijna– przejście przez „Bramę do Nieba” – ul. Moranda oraz piąta scena biblijna – Rynek Wielki – „STAJENKA BETLEJEMSKA”- młodzież, nauczyciele, rodzice Zespołu Szkół Nr 3 w Zamościu.

Podczas Orszaku śpiewane były kolędy i pastorałki „okrzyki” napisane specjalnie dla naszego Orszaku, Kulminacyjnym punktem Orszaku było oddanie pokłonu Dzieciątku Jezus przez Trzech Króli i wszystkich zebranych na Rynku Wielkim w Zamościu.

W trakcie trwania przemarszu ulicami Miasta Zamość, ruch drogowy zabezpieczony był przez służby – Straż Miejską, Policję, OSP Gminy Zamość, które również zadbała o bezpieczeństwo uczestników Orszaku.
Na Rynku Wielkim znajdowała się  szopka z żywymi zwierzętami, były też koksowniki do ogrzania sie, gorące napoje i grochówka żołnierska, oraz słodkie „szczodraki” zamojskie i „gwiazdki królewskie”.

III Orszak Trzech Króli w Zamościu odbywał się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Prezydenta Miasta Zamość Pana Andrzeja Wnuka, Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.