Barwny folkowy korowód przeszedł ulicami Zamościa

Dzisiaj o godz. 18 spod Zamojskiego Domu Kultury wyruszyła parada uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego – Eurofolk 2018.

Mieszkańcy i turyści zobaczyć mogli zespoły z całego świata wśród których znalazły się:
Music & Dance Group „Naoussa Paros” – Grecja
Les Éclusiers de Lachine – Kanada
„Ritmos del Tiempo Ballet Folklorico Peruano” – Peru
Grupo Folklorico de Faro – Portugalia
OKUD „Sveti Sava” – Serbia
Zespół Folklorystyczny Želiezko – Słowacja
Brigham Young University – American Folk Dance Ensemble – Provo, USA
Zespół Tańca Ludowego WOŁYNIANKA – Łuck, UKRAINA
a także gospodarze wydarzenia czyli Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”.

Poniżej krótka prezentacja tegorocznych gości:

GRECJA, Paros – Music & Dance Group „Naoussa Paros”
Grupa „Naoussa Paros” powstała w 1988 roku na wyspie Paros. Zespół należy do Greckiej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Z racji tego od lat dumnie reprezentuje Grecję na wielu festiwalach i konkursach folklorystycznych na całym świecie. Na przestrzeni lat odwiedzili ponad 30 krajów m.in. Meksyk, Norwegię, Francję, USA i Chiny. Tanecznym prezentacjom grupy, które przedstawiają autentyczne ludowe tańce pochodzące z wyspy Paros, jak i z innych regionów Grecji, zawsze towarzyszy muzyka na żywo wykonywana przez zespół muzyczny grający na tradycyjnych greckich instrumentach (m.in. na lutni i toubeleki).
Menedżer grupy: Ypapanti Roussou
Choreograf: Lefteris Menegos

KANADA, Lachine – Les Éclusiers de Lachine
Grupa Les Éclusiers de Lachine od 1975 roku promuje folklor Kanady i Quebecu w kraju i na całym świecie. Misja ta jest realizowana poprzez szeroki wachlarz aktywności, takich jak: tygodniowe artystyczne kursy dla wszystkich grup wiekowych, doroczne spektakle, specjalne wieczory taneczne oraz międzynarodowe trasy koncertowe.
Program artystyczny oscyluje pomiędzy tańcem klasycznym a współczesnym. Korzenie grupy sięgają barw Francji, Irlandii, Anglii i Szkocji. Zespół Les Éclusiers de Lachine chce udostępnić swój folklor wszystkim ludziom. Podczas ich występów publiczność zabierana jest w podróż przez historię z repertuarem prezentującym nasze czasy, jak również ogólny zarys różnorodnych tradycji.
Menedżer grupy: Marie-Christine Toupin
Choreograf: Andre Theoret

PERU, Lima – Ritmos del Tiempo Ballet Folklorico Peruano
Ritmos Del Tiempo to jeden z najbardziej renomowanych zespołów ludowych w Peru. Od sześciu lat popularyzuje na scenach całego świata peruwiański folklor, wzbogacając swoje występy o elementy teatru muzycznego. Program artystyczny grupy jest bardzo zróżnicowany. Podczas festiwalu zespół zaprezentuje tradycyjne peruwiańskie, tańce pochodzące z rejonów wybrzeża Pacyfiku, gór andyjskich oraz Amazonii. Nie zabraknie również pokazów z wykorzystaniem typowych dla Peru instrumentów perkusyjnych.
Menedżer grupy i choreograf: Gabriel de la Torre del Carpio

PORTUGALIA, Faro – Grupo Folklorico de Faro
Zespół został założony na początku 1930 roku i jest najstarszą grupą założoną w regionie Algarve oraz jedną z najstarszych w całej Portugalii. „Grupo Folclórico de Faro” było inspiracją do powstania wielu nowych zespołów ludowych w całym Algarve i może być uznawane za pioniera w swojej dziedzinie. Organizuje on również swój własny festiwal w Faro znany jako „FOLKFARO” – największy festiwal ludowy w południowej Portugalii. Jako ambasador regionu i kraju zespół prezentował swoje tańce w ponad 20 krajach, m.in. we Francji, Kanadzie, USA, Brazylii, Czechach oraz Rosji. Zespół jest członkiem Portugalskiej Federacji Folkloru i został nagrodzony w 2002 roku Złotym Medalem Miasta Faro.
Menedżer grupy: Helena Franco, Amabelio Pereira
Choreograf: Amabelio Pereira

SERBIA, Belgrad – OKUD „Sveti Sava”
Zespół został założóny w 2002 roku. Posiada 170 aktywnych członków, podzielonych na 4 grupy: folklorystyczna, aktorska, bębniarska i artystyczna. Najważniejsze ich koncerty odbyły się w Grecji, Bułgarii, Portugalii, Francji, Czarnogórze, Czechach oraz Niemczech. Wszędzie byli docenieni i wygrali wiele cennych nagród. Na naszym festiwalu zespół zaprezentuje folklor Sumadii, Pirot, Leskovac oraz Crnorecje.
Menedżer grupy: Dragan Todorcević
Dyrektor: Marko Kamdżijas
Choreograf: Nikola Kamdżijas

SŁOWACJA, Koszyce – Zespół Folklorystyczny Želiezko
Zespół powstał w 2009 roku jako najmłodszy zespół folklorystyczny w Koszycach. Był pierwszym młodzieżowym zespołem w tym mieście. W jego szeregach tańczą uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej Vlada Urbana. W 2017 roku obchodził swoje 8 urodziny i choć nie ma długiej historii, wielokrotnie koncertował na Słowacji, Cyprze, Białorusi, Węgrzech i Bułgarii. W swoim programie mają tańce ludowe z regionów Abov, Zemplín, Šariš, Spiš oraz tańce cygańskie.

USA, Provo- Brigham Young University- American Folk Dance Ensemble
Grupa składa się z 35 studentów, 27 tancerzy i 7 muzyków. Tworzą oni jedną z najbardziej unikalnych grup artystycznych w USA. Ich amerykański styl muzyczny sięga od amerykańskiej Nowej Anglii i folku z Apallachów po bluegrass, cajun, blues i country. Grupa uczestniczyła w 32 festiwalach w 31 państwach od 1964 roku: m.in. w Kanadzie, Chorwacji, Hiszpanii, Izraelu, Francji oraz Anglii.
Menedżer grupy: Shane Wright
Choreograf: Jeanette Geslison

UKRAINA, Łuck – Zespół Tańca Ludowego WOŁYNIANKA

Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Wołynianka”, działający przy Łuckim Domu Kultury powstał w 1959 roku. W 1960 roku Zespół został wyróżniony tytułem „amatorski Folk”. Na jego repertuar składają się tańce i pieśni ludowe regionu wołyńskiego i poleskiego. Tańce wołyńskie odnoszą szczególny sukces we współpracy z publicznością. Występom grupy towarzyszy kapela ludowa. Zespół „Wołynianka” posiada na swoim koncie wiele nagród. Na przestrzeni lat reprezentował ukraińską kulturę ludową na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych min. w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Grecji, Tunezji, Francji, Anglii, Rosji, Chinach, Belgii i na Malcie.

Kierownik zespołu: Oleh Kozachuk
Kierownik kapeli: Vitaliy Okhmaniuk
(notki o zespołach pochodzą ze strony zamojszczyzna.com.pl)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Mirosława Chmiela

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *