Droga mleczna na wystawie w Arte Hotel

Cykl obrazów „Droga mleczna” jego autorka Magdalena Rytel-Skorek  rozpoczęła pięć lat temu. Teraz wyniki jej pracy podziwiać można w Arte Hotel w Zamościu.

Jak czytamy na portalu artinfo.pl prezentuje on świat nieograniczonej wyobraźni, wielość wątków w przestrzeni jednej pracy, ale też wyważenie kompozycji, wysmakowane motywy i elementy dekoracyjne (np. złotego tła czy złotych ptaków gotowe do multiplikowania) – działają hipnotyzująco.

„Malarstwo Magdaleny Rytel-Skorek w przedziwny sposób uruchamia wyobraźnię: tajemniczy bohaterowie jej prac wciągają widza w swoje światy, zaskakują fizjonomią, opowiadają własne historie, zadają pytania, na które chcielibyśmy znaleźć odpowiedź. Czujemy podskórnie, że każdy ma własną tajemnicę, jest wyrazem emocji, przeżyć, uczuć. Prace artystki to także przestrzeń inspiracji starożytnymi cywilizacjami, m.in. Sumerów i Egipcjan, również dekoracyjnością XIX-wiecznego ruchu Arts&Crafts , malarstwem Hieronima Bosha, secesją i filmami Lyncha. Wydaje się, że to zaledwie pierwiastek motywów filtrowanych przez Magdalenę Rytel-Skorek, dla której jednak zawsze głównym motywem jest człowiek.

Dlatego kotom nadaję ludzkie cechy. I chociaż są przedstawione w dosyć statycznym układzie – jest między poszczególnymi postaciami relacja myślowa. Koty mają ludzkie oczy, są ogolone, żaden nie ma wąsów. Są tylko na pozór okiełznane – mówi artystka o bohaterach swoich prac. I dodaje: – Kiedy kończę jeden motyw, mam w głowie kolejny obraz i wrażenie, że są połączone niewidzialną nicią. Wiem, co chcę namalować, a jednak czasem zaskakuje mnie moja własna wyobraźnia.”

Magdalena Rytel-Skorek urodziła się w 1976 roku. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Studiowała na Wydziale Malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie pod okiem rektora Antoniego Fałata. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała na wydziale projektowania graficznego u prof. Juliana Pałki. Uczestniczka i laureatka konkursów m.in. na biennale pasteli, sztuki książki, ilustracji (grand prix w pierwszej polskiej edycji Art. Battle). Prace Magdalena RYTEL-SKOREK znajdują się w wielu galeriach sztuki współczesnej. Uczestniczyła też w wielu plenerach oraz akcjach związanych ze sztuką w przestrzeni. Malarka zajmuje się również aranżacją wnętrz, projektowaniem scenografii oraz malarstwem ściennym i iluzyjnym. Od 2001 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

(za artinhouse.pl)

Zapraszamy do obejrzenia relacji Mirosława Chmiela

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *