Bezpieczny okres „Wszystkich Świętych”

W związku z przygotowaniem do uroczystości Wszystkich Świętych na drogach Zamościa i powiatu zamojskiego pojawi się większa liczba policyjnych patroli. Zadaniem funkcjonariuszy będzie zadbanie o to, aby ten czas przebiegł spokojnie i aby każdy z nas bezpiecznie dotarł nad groby swoich bliskich. Tegoroczne policyjne działania rozpoczęły się już dzisiaj i potrwają do 2 listopada. Przypominamy, aby poza zachowaniem szczególnej ostrożności na drodze zadbać również o zabezpieczenie swojego mienia przed dostępem osób niepowołanych.

W tym roku policyjne działania związane z okresem „Wszystkich Świętych” rozpoczęły się już dzisiaj i potrwają do 2 listopada. Większą liczbę policjantów możemy zobaczyć zwłaszcza na drogach dojazdowych do miejscowości oraz w okolicach cmentarzy.

Policjanci dbając o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby bliskich reagują na tworzące się na drodze utrudnienia i zapewniają płynność ruchu. Mundurowi wskazują także miejsca, gdzie bezpiecznie można zaparkować samochód. Natomiast pieszym pomagają przejść przez zatłoczone w tym czasie ulice.

Patrole ruchu drogowego zwracają uwagę na to, czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, pojazdem sprawnym technicznie. Badają także trzeźwość kierujących. Reagują na wykroczenia drogowe, zwłaszcza te, które realnie zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego.

Do wszystkich uczestników ruchu apelujemy o zachowanie ostrożności, skupienie uwagi i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

Do pieszych apelujemy o to, aby dbając o swoje bezpieczeństwo korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza, idąc po lewej stronie drogi. Wchodząc na jezdnię piesi powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Pamiętajmy, że przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Nie należy również zapominać o odblaskach, które zapewniają pieszym widoczność na drodze.

Dla wielu osób okres „Wszystkich Świętych” to czas, kiedy przemierzają setki kilometrów, aby zapalić znicz na grobie swoich bliskich. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (układ hamulcowy, kierowniczy, oświetlenie i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek. Pamiętajmy, aby prędkość jazdy dostosować do warunków panujących na drodze. Utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed nami. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Szczególną uwagę zwracajmy na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Wyjeżdżając na kilka dni z domu nie zapomnijmy odpowiednio zabezpieczyć mieszkania. Dokładnie zamknijmy wszystkie okna i drzwi balkonowe. Jeśli mamy zaufanego sąsiada zostawmy mu klucze, niech wieczorem zapali światło w naszym mieszkaniu – jest to sygnał dla potencjalnych włamywaczy, że mieszkanie nie jest bez opieki.

Na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy i wartościowych przedmiotów1). Pilnujmy swojej torebki, portfela, telefonu komórkowego. Robiąc porządki na grobach nie zostawiajmy swoich rzeczy bez nadzoru. Portfel, telefon przechowujmy w wewnętrznej kieszeni płaszcza czy kurtki. Zachowajmy też czujność podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Tłok czy pośpiech to okazja dla złodzieja obserwującego nasze zachowania.

Zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo własne i osób znajdujących się w pobliżu. W razie niepokojących zachowań pamiętajmy o powiadomieniu służb ratunkowych, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *