Zamość – wykład ,, O rodzinie w cywilizacji łacińskiej” rektora Akademii Zamojskiej

W środę 15 lutego br. w kościele rektoralnym pw św. Katarzyny o godz.18.00 odbył się kolejny wykład z cyklu Akademia Zamojska dla rodziny. Już od ponad dwóch lat trwają własnie takie wykłady. Tym razem, zebrani mogli wysłuchać wykładu pt,, O rodzinie w cywilizacji łacińskiej” dr hab.Pawła Skrzydlewskiego prof., rektora Akademii Zamojskiej..

Św. Tomasz z Akvinu w XIII w. , świadom tego, że musimy bronić tego co najważniejsze, a to prawda wiary. Zdał sobie sprawę , że nie obronimy prawd wiary jeżeli nie nauczymy się używać prawidłowo rozumu. Sięgnął do filozofii z tego powodu aby uratować wiarę, cywilizację zachodu, ratować naukę, ratował jak mógł RODZINĘ, bo i w tym czasie były poważne zagrożenia płynące z zarówno cywilizacji, doktryn i wszystkiego co było związane z rodziną. Dzisiaj jest podobnie. Świat zachodni od wewnątrz jest rozrywany przez różnego rodzaju ideologie. Jest potężny napływ cywilizacji orientalnych a wszystkie one prędzej czy później stają przed zadaniem zniszczenia tego co w cywilizacji zachodu poniekąd jest najważniejsze – tym czymś jest właśnie RODZINA – mówił rektor Paweł Skrzydlewski

Rodzina po części to także dom, co sprawia, że życie może trwać i może być dobre. Jest taka przyczyna poniekąd najważniejsza – celowa. Co jest przyczyną  celową rodziny, wzajemna pomoc człowieka nawzajem sobie oraz przekazanie życia. Rodzina jest po to aby na świat przychodzili ludzie ale równocześnie aby w tej wspólnocie człowiek mógł się doskonalić. Człowiek nie żyje tylko biologicznie. Pomoc rodziców, pomaga rozwijać się nie tylko biologicznie ale również rozwija życie duchowe, intelektualne, związane z miłością, życie twórcze, które jest w człowieku, bez tego nie da się człowieka doprowadzić do pełni. Św.Tomasz z Akwinu zaznaczył, że RODZINA jest  jedyną wspólnotą ludzką w której może dokonać się trwałe ugruntowanie pietyzmu czyli tej cnoty, która wiąże się z wdzięcznością , oddaniem, szacunkiem, czcią dla tych, którzy sprawiają ludzkie życie, ludzkie istnienie…..

 

 

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *