Stanisław Pasieczny – Retrospektywna wystawa prac powstałych w latach 1965-2015

24 września (czwartek) 2015 o godz.17.00 odbyło się otwarcie wystawy pt.Retrospektywna wystawa prac powstałych w latach 1965-2015  Stanisława Pasiecznego.

Honorowy patronat – Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamościa.

STANISŁAW PASIECZNY urodził się w 1939 roku w Polanówce (woj. lubelskie). W roku 1959 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1965 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę zawodową w Tomaszowie Lubelskim (Muzeum Regionalne, Dom Kultury). Od 1975 roku mieszka i pracuje w Zamościu, gdzie pełnił m.in. funkcję plastyka miejskiego. W 1983 roku był inicjatorem i współtwórcą zamojskiej Galerii Sztuki Współczesnej, którą kierował do roku 2000. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, współtwórcą wielu inicjatyw artystycznych – konkursów, przeglądów i plenerów. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką zwłaszcza użytkową, projektując okładki, znaczki plakaty, także medale. Jest twórcą znaku graficznego „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”.

 

Stanisław Pasieczny to artysta, którego  twórczość wydaje  się czerpać przede wszystkim   z malarskiego postimpresjonizmu. Doskonały warsztatowo,  jako malarz potrafi wykorzystać walory podstawowych technik, do których  należą zarówno te tradycyjne – olej, pastel czy akwarela,  jak i współczesny akryl.   Nieskazitelny technicznie, z wirtuozerią operuje nie tylko barwą, bo jego kompozycje linearne, w których ogranicza się do czerni i bieli,  potwierdzają wrażliwość artystycznego widzenia.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *